10 Bin Camiye İhtiyaç Var

3 Ekim 2017 Salı

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, kentte cami sayısın yetersiz olduğunu 10 bin camiye daha ihtiyaç olduğunu söyledi. Yılmaz, yeni yapılan camilerin daha geniş hizmetler sunulacak şekilde inşa edildiğini belirtti.

“İstanbul’da olması gereken cami sayısı 15 bin olması lazım. Oysa ki bugün İstanbul’da 3 bin 365 cami var.”

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri.  Ancak yoğun nüfusuna rağmen megakentte yanlızca 3 bin cami var. İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’a göre bu rakam yeterli değil.

“İstanbulda cami sayısı elbette ki yeterli değil. Türkiye’de 85 bin cami var böldüğünüzde 800 kişiye bir cami var. Bizim en azından 10 bin camiye ihtiyacımız olduğunu ben varsayıyorum.

Yılmaz camiler ve din görevlileri haftası vesilesiyle yaptı bu açıklamayı. Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıl bu haftanın temasını “Cami ve Kitap” olarak belirlemiş, halkın okuma alışkanlığını artırması için tüm camilerin kütüphaneye kavuşması amaçlanmıştı. Bu kapsamda İstanbul’daki camilerde kütüphane kurulması çalışmalarının da devam ettiğini açıkladı yılmaz. Son olarak 945 camide daha kütüphane kuruldu.

“Camimiz bizim sabah namazından sonra yatsı namazına kadar insanların gelip rahat namaz kıldığı ibadet ettiği bilgi, duygu transferine ulaştığı mekanlar olsun istiyoruz.“

Camilerin artık sadece namaz kılma mekânı olmaması, aynı zamanda müminlerin kaynaştığı, sosyal faaliyetlerde buluştuğu adresler haline gelmesi amaçlanıyor.