Muharrem Ayı Etkinlikleri

2 Ekim 2017 Pazartesi

30 Eylül Muharrem ayının onuncu günüydü. Kerbela şehitleri için anma etkinlikleri düzenlendi. Aşura gününde yurtta ve gönül coğrafyamızın farklı noktalarında oruçlar tutuldu, pişirilen aşureler ağızları tatlandırdı.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi, 10 Muharrem iftarına ev sahipliği yaptı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen iftara, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı.

Aşura günü de denen mübarek muharrem ayının 10. Gününde bir etkinlik de Sivas’ta yapıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cem Vakfı’nca düzenlenen iftara programına katıldı.

Aşura gününde, farklılıkların bir araya gelerek oluşturduğu ağız tadı geleneğimiz aşureler ikram edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Trabzon’daki Ortahisar 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı'nda vatandaşlara aşure ikram etti.

Bilecik’teki yaşayan Şehir Müzesi’nin müzenin bahçesinde ise aşure pişirildi. Odun ateşinin üzerine konan kazanda pişen aşurenin üzeri, Bilecik'in Söğüt ilçesinde.

Iğdır’da ise Kerbela’da şehit edilen Peygamber Efendimiz’in(s.a.v) torunu Hz. Hüseyin ile 72 yareni anıldı. Kerbela programına katılan vatandaşlar daha sonra Türk Kızılayı çadırında kan bağışında bulundu.

Gönül coğrafyamızın farklı köşelerinden de muharrem manzaraları yansıdı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Türk Çarşısı'nda vatandaşlara aşure dağıtıldı.