Cuneydi İstanbul'da

18 Ocak 2018 Perşembe

Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki Fevzi El-Cuneydi İstanbul’da düzenlenen "Kudüs Gecesi" programına katıldı. Cüneydi, dünyada sembolleşen fotoğraf için ‘”Ben o an hiç korkmadım, fotoğrafta kimin korktuğu ortada” diye cevap verdi. Filistin’de protestolara müdahale eden İsrail güçleri ise yine onlarca Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail askerleri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen bu fotoğrafıyla Filistin direnişinin sembolü haline gelen 16 yaşındaki yaşındaki Fevzi El-Cuneydi İstanbul’da misafir ediliyor. Filistin'de, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından çıkan olaylarda gösterdiği cesaretle sembolleşen Cuneydi İstanbul Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Kudüs Gecesi” programına katıldı. 

Kahraman genç, programın ardından gazetecilerle buluştu. Filistin davasına sahip çıktığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Filistin halkı adına teşekkür etti.

Batı Şeria’da İsrail Askerleri 70 Filistinliyi Gözaltına Aldı

Bu arada Filistin’de protesto gösterileri sürüyor. Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin baskınına tepki gösteren Filistinlilere müdahale eden İsrail askerleri 70 Filistinliyi yaraladı. İsrail güçlerinin, Kudüs'ün Kuzeydoğusundaki Beyt Hanina beldesinde bir Filistinliye ait evi de, "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktığı belirtildi.

 

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Harem-i Şerif’teki restorasyon çalışmalarının İsrail makamlarında yasaklandığını açıklarken, Suudi Arabistan’dan İsrail’e tepki açıklaması geldi. Riyad yönetimi, İsrail'in Batı Şeria'daki yahudi yerleşim birimlerinde ek konutlar inşa etme kararını kınadı. Lübnan Cumhurbaşkanı Meşil Avn da İsrail’e sert mesajlar gönderdi. “Başkan Trump, Kudüs'le ilgili olarak bölgeyi saran alevlere benzin döktü" diyen avn, “İsrail tarafından gelecek herhangi bir saldırıyı karşılamaya hazırız" ifadesini kullandı.