DİB ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Arasında İşbirliği Protokolü

2 Mart 2015 Pazartesi

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle birlikte gençlerin manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımlarıyla gerçekleşen imza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez,  imzalanan protokolün, geleceğin teminatı gençlere yönelik hizmetler açısından son derece önemli olduğunu kaydetti. Kısa bir zaman önce yaşanan Özgecan Aslan cinayetini hatırlatan Başkan Görmez, bu vahşetin unutulmaması gerektiğini söyledi:

 

“Toplum olarak, millet olarak şu soruyu kendimize sormalıyız. Bizim içimizden 20 yaşında bir genç nasıl bu kadar şefkatsiz, merhametsiz ve sevgisiz büyüyebildi? Nasıl bu hunharca cinayeti işleyebildi? Hangi saikler onu bu noktaya getirdi? Bu tür hadiseleri yaşamamak için, değerler eğitimini son derece önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bu eğitimler içerisinde sevgi şefkat ve merhamet eğitiminin ayrı bir yeri olmalı ve can taşıyan her varlığa karşı sevgi, şefkat ve merhameti, gönüllere yerleştirmek için birlikte çok fazla şey yapmamız gerekir.”

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan işbirliği protokolünün önemli olduğunu belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı ile 2011 yılından bu tarafa ortak hizmetler yürütüldüğünü kaydeden Bakan Kılıç, Bakanlığın gençlere yönelik faaliyet ve hizmetlerinin artmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordinasyonun artmasını istediklerini söyledi.  Bakan Kılıç şöyle devam etti:

 

 “Gençlerimizin manevi hizmetler konusunda çok yoğun talebi var…”

“Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle birlikte gençlerin manevi gelişmelerine, onların manevi değerlerine de katkıda bulunmak durumundayız. Ancak şunu da dile getirmemiz gerekiyor. Bunu özellikle farklı noktalara çekmek isteyenlere açık ve seçik bir mesaj olarak vermek istiyorum. Bütün yapacağımız bu din ve değerler eğitimiyle ilgili eğitim, yardım ve seminerler talep edilmesi durumunda yapılacak olan çalışmalardır. Yani zaten şu andaki dünyamızda baktığımız zaman, biraz önce, hocamızın da dile getirdiği gibi zorlamayla olmuyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki çok ciddi anlamda gençlerimizden, hem kamplarımızda olsun hem Kredi yurtlarımızda olsun, hem spor yapan gençlerimizden olsun, talep çok fazla ve bizim bunu talep eden gençlerimize cevap vermemiz gerekiyor. Bu bizim sorumluluğumuz. Dolayısıyla özellikle kamplarımızda, yaz Kur’an kurslarımızda, buraya katılan gençlerimize sporu sevdirmeye ve spor yapmayı hayatının bir parçası, bir yaşam tarzı haline getirme konusunda kendilerine ciddi anlamda destek olabileceğimizi düşünüyorum.”

 

İmzalanan protokol kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri, gençlik kampları ve yurtlarda manevi destek ve rehberlik hizmeti sunacak; din ve değerler eğitimi verecek.

 

Protokol aynı zamanda Diyanet’e bağlı Kur’an kursları, yaz kursları ve müftülük hizmetlerinden istifade eden gençlere sporu sevdirmek ve serbest vakitlerinde spor yaptırma amacını da taşıyor.