Türkiye Diyanet Vakfından iddialara cevap

2 Mart 2015 Pazartesi

Bazı basın yayın organlarında Ankara Altındağ’da yapımı süren yurt inşaatında işçilerin yüklenici firmadan kaynaklanan mağduriyetlerinin Türkiye Diyanet Vakfına mal edildiği yayınlara yer verildi. Haberler üzerine Türkiye Diyanet Vakfı yazılı bir açıklama yaptı.

 

Ankara Altındağ’da yapımı devam eden Yükseköğrenim Öğrenci Yurdunun dış cephe kaplaması Türkiye Diyanet Vakfı iştiraki olan KOMAŞ A.Ş. tarafından Orca Alüminyum A.Ş’ye verildi. Nisan 2014’te verilen işin teslim tarihi ise Ekim 2014 olarak belirlendi.

 

Ancak teslim tarihinin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen yüklenici şirket işi tamamlamadı ve işin kabulü yapılamadığından kesin hesap görülemedi. Bu süreçte bazı basın yayın organlarının yayınladığı haberlerde işçilerin yüklenici firmadan kaynaklanan mağduriyetlerine yönelik tepkileri TDV’ye mal edildi.

 

TDV ise kamuoyunu bilgilendirmek adına yazılı bir açıklama yayınladı. Anlaşma gereği Orca Alüminyum’a süreç içerisinde 1 milyon 100 bin TL artı KDV ödemesi yapıldığı, ancak şirket işi zamanında teslim edemediği için işi bitirmek üzere ayrıca 380 bin TL de avans verildiği belirtildi.

 

Açıklamada “Basında çıkan haberlerde bahsi geçen işçilerin mağduriyeti yüklenici firma ORCA A.Ş.’den kaynaklanmıştır. İşçilere ödeme yapılmamasıyla ilgili Türkiye Diyanet Vakfı ve KOMAŞ A.Ş.’nin hiçbir ilgisi yoktur. Konuyla ilgili olarak inceleme başlatılmıştır.” denildi.