Görmez'den Barış ve Kardeşlik İçin Dua Çağrısı

3 Mart 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, tarihi bir aşamaya geçilen çözüm sürecine ilişkin “barış ve kardeşlik için dua çağrısı” yaptı. Başkan Görmez, Antalya’da bir hayırsever tarafından yaptırılan caminin açılışında da İslam’daki cami anlayışını çarpıcı ifadelerle anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Avusturya Meclisi’nden geçen ve Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayan yeni İslam yasasına yönelik başkanlığın atacağı adımlarla ilgili de bilgi verdi. “Bizim bu konuda ikinci bir hazırlığımız bir B planımız var.” diyen Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Avrupa'da doğmuş büyümüş, artık oralı olmuş ailelerin çocukları, Türkiye'ye gelerek ilahiyat okuyorlar. Onlar kendi ülkelerine döndüklerinde inşallah o camilerde en güzel hizmeti yapmaya devam edeceklerdir.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ayrıca Antalya’da, hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu tarafından yaptırılan caminin açılışına da katıldı. Burada konuşan Görmez, camilerin bir tapınak olmadığını söyledi.

“Bizim inancımızda tapınak yoktur. Kabe de tapınak değildir, cami de tapınak değildir. Biz o mekanlarda sadece yüreklerimizi birleştirmek için bir araya geliriz.” diyen Başkan Görmez, gençleri bir kez daha camilere davet etti:“Camileri inşa ediyoruz sadece. Camileri ne zaman imar ederiz? Camilerimizi gençlerle doldurduğumuz zaman, gençlerimizle doldurduğumuz, çocuklarımızın kalpleri, minik yürekleri cami muhabbetiyle dolduğu zaman camileri imar etmiş oluruz. Camilerden dışladığımız hanımefendilerimiz bizlerle birlikte kendi mekanlarında ibadete durdukları zaman imar etmiş oluruz."