DİB, mezhep çatışmaları ve İslamofobiyle mücadelede etkin rol oynayacak

24 Mart 2015 Salı
Afyonkarahisar, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez birimleri istişare toplantısına evsahipliği yaptı. Başkanlığın hizmetlerinin değerlendirildiği ve geleceğe yönelik hizmet planlamasının yapıldığı toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam alemine yönelik önemli mesajlar verdi.

 
 
Diyanet merkez birimleri istişare toplantısı, Diyanet İşleri Başkanlığının merkez teşkilatında görev yapan tüm üst düzey yöneticilerin ve birim amirlerinin katılımıyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son yüzyılda İslam dünyasının kendini aradığını ifade etti. 1915-2015 arasında geçen 100 yılıMüslümanların bir varlık yokluk mücadelesi içine girdikleri ve Müslümanların en zor yüzyılı olarak niteleyen Başkan Görmez, “İslam dünyasının geleceği ile ilgili bir öngörüde bulunmamı isterseniz, doğrusu Müslümanlar ve İslam gerçeği her geçen gün daha fazla konuşulmaya devam edilecek. Bu bizim işimizi daha çok zorlaştıracaktır aynı zamanda bizim daha büyük hazırlıklar yapmamızı da zorunlu kılacaktır.” diye konuştu.
 
Başkan Görmez, geçtiğimiz günlerde Yemen’de 2 ayrı camiye düzenlenen intihar saldırılarına da değindi; Diyanet İşleri Başkanlığının İslam alemindeki iç çatışma ve İslamofobi ile mücadelede daha etkin rol oynayacağı bir sürece girildiğini söyledi.
 
Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen ve 3 gün süren toplantıda Diyanet hizmetleri değerlendirildi, geleceğe yönelik planlar ele alındı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar da toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi.
 

Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman da dini yayıncılık üzerine bilgilendirmelerde bulundu, yeni vizyonu anlattı.