DİB’den Fetö Kitaplarına İnceleme

10 Ağustos 2016 Çarşamba

15 temmuz darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı da harekete geçti. Din İstismarını önleme amaçlı çalışmalarını arttırdı. Bu kapsamda, teröristbaşı Fetullah Gülen’in kitapları da incelemeye alınacak. Din İşleri Yüksek Kurulu, bu kitapların İslam ile bağdaşmayan yönlerini ortaya çıkaracak.

DİB’den Fetö Kitaplarına İnceleme

"Be dangalak be şarlatan Allah ayetinde ne buyuruyor ben size şah damarınızdan daha yakınım diyor. Bize şah damarımızdan yakın olan rabbimizdir. Ve bu bir şirktir bu bir küfürdür niye çünkü Pensilvanya’yı tanrılaştırıyorsun. Sözde eserler yazıyormuş, sözde eserleri varmış ve bu kitapların içinde birçok bizim dinimizle bağdaşmayan ifadeler var. Ondan sonra da FETO’nun günah galerisi diye bir kitabı siz yayınlayın ve burada bütün gerçekler ortaya serilsin. Bunun en ideali Din İşleri Yüksek Kurulumuzun bu çalışmayı yapmasıdır, bunu bekliyoruz." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Din İşleri Yüksek Kurulu’na bu sözlerle seslenmişti. 15 temmuz gündemiyle olağanüstü toplanan din şurasında da bu konuda bir karar alınmıştı.

Sözde Dini Kitaplardaki İslam’la Bağdaşmayan Yönler Tek Tek Tespit Edilecek

Şura’da, FETÖ’nün dini hayata verdiği hasarın tespitinin yapılması kararlaştırılmış; bu karara sonuç bildirgesinde de yer verilmişti. Bu kapsamda, Din İşleri Yüksek Kurulu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in kitaplarını İslam esas ve usülleri yönünden topyekün inceleyecek.

Gülen’in Hz. Peygamber ile görüştüğünü iddia ettiği konuşma ve metinlerdeki din ile bağdaşmayan unsurlar tek tek belgelenecek. Din İşleri Yüksek Kurulu bünyesinde, ilahiyat fakültelerindeki farklı branşlardan akademisyenlerin de iştirakiyle özel bir komisyon oluşturulmalıdır. Bu komisyon, öncelikle FETÖ/PDY terör örgütünün İslam’a ve müslümanlara verdiği zararları, İslam’ın inanç ilkeleri, ibadet telakkisi ve ahlak düsturlarında yaptığı tahrifat ve tahribatı, İslam’ın temel kavramlarına dair çarpıtmaları tespit etmeli ve bu tespitler kamuoyu ile paylaşılmalıdır.