Din İşleri Yüksek Kurulu Yenilendi

6 Ekim 2015 Salı
Din İşleri Yüksek Kurulu Yenilendi

Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yeni üyeleri göreve başladı. Kurulun başkanlığına Ekrem Keleş seçildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada kutsal topraklarda üst üste yaşanan facialar üzerinden islam dünyasına yönelik dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlar Kurulu Kararıyla 16 Üye Göreve Resmen Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığının fetva makamı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri yenilendi. Mevcut kurul yıllık görev süresini tamamlarken yeni seçilen 16 üye bugün itibariyle göreve başladı. Kurulun ilk toplantısına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Yeni üyeler başkan ve başkanvekilini belirlemek üzere kendi aralarında ayrı bir oylama yaptı. 

Yeni Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş Oldu

Oylama sonucunda Ekrem Keleş 6. dönem Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına seçildi; Bünyamin Erulda başkanvekili oldu. Ardından düzenlenen devir teslim töreninde yeni Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı da bir konuşma yaptı;

"İslamın kuşatıcı rahmetinin kuşatılması ihtiyacı kendini yakıcı bir şeklide hissettirmektedir. Bu husuta kurulumuza çok önemli görevler düşmektedir. Diğer taraftan fetva anarşisi olarak nitelendirebileceğimiz bir tablo ile karşı karşıyayız bu tablonun kısmen de olsa azaltılabilmesi için güçlü bir işmi merciye ihtiyaç vardır bu merci Din İşleri Yüksek Kuruludur."

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Devir-Teslim Töreninde Konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez , İslam dünyasının içinde bulunduğu durumu anlattı; bu kapsamda Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yapısına dikkat çekti;

"Bugün İslam dünyası darma dağınık yaralı yorgun bitkin ve çökmüş vaziyettedir. 100 yıllık yaralar kapanmadan yeni büyük yaralar açılmıştır. Yeni büyük yaralar açılmaya devam ediyor. Bugün İslam dünyasının içerisinden geçtiği süreci ele alarak Din İşleri Yüksek Kurulu yeniden yapılandırılması artık kaçınılmaz bir zaruret haline gelmiştir."

Görmez, Vinç Faciasının Ardından Kabe’den Yansıyan Bir Görüntüyü Değerlendirdi. 

Asıl üzerinde durmamız gereken vinç kazasının kendisi değildir. Asıl her mümini kalbinden yaralayan husus yaralılar hastaneye götürülmeyi beklerken Kabetullahın etrafında tavaf edilmeye devam edilmesidir. Orada yaralılar imdat beklerken cemaat namaz kılmaya devam etmektir. Bu ümmetin içine girdiği cehaletin en önemli örneğidir.

Öte yandan, 5 yıl süreyle görev yapacak Din İşleri Yüksek kurulunun 16 üyesi şu isimlerden oluşuyor:

Dr. Ekrem Keleş

Prof. Dr. Bünyamin Erul

Zeki Sayar

Mehmet Kapukaya

Rıfat Oral

Dr. Muhlis Akar

Dr. Mehmet Canbulat

Prof. Dr. Ahmet Yaman

Doç. Dr. Cenksu Üçer 

Prof. Dr. Zekeriya Güler 

Prof. Dr İbrahim Hilmi Karslı

Prof. Dr Hüseyin Yılmaz 

Prof. Dr. Mehmet Ünal

Prof. Dr. Murteza Bedir

Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur

Prof. Dr. Cağfer Karadaş