“Dinin Anahtar Kavramları” “İstişare” kavramı anlatıldı

24 Ocak 2023 Salı
“Dinin Anahtar Kavramları” “İstişare” kavramı anlatıldı

“Dinin Anahtar Kavramları” “İstişare” kavramı anlatıldı

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve dini kavramların ele alındığı “Dinin Anahtar Kavramları” programında “İstişare” konu başlığına yer verildi.

“Dinin Anahtar Kavramları” adlı programda Eski Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in anlatımıyla İslam dinine ait kavramlar hadis ve ayet-i kerimeler ışığında izleyiciye aktarılıyor.

İstişare kavramını Peygamber Efendimiz’in örnekliği noktasında anlatan Keleş, şöyle konuştu:

Dinimizin önemli kavramlarından birisi de istişaredir. İstişare, karşılıklı görüş alışverişinde bulunma, danışma anlamlarına gelen bir kelimedir. Kur'an-ı Kerim'de Şûra Suresi var. Şûra da aslında 'danışma' demek. Her iki kelime istişare ve Şûra  dinimizin önemli kavramlarındandır. Peygamber Efendimiz'in istişareye ihtiyacı olmadığı halde ümmetine örnek olmak, ümmetinin istişare ile hareket etmelerini sağlamak için hayatı boyunca istişarelerde bulunmuş ve istişareyi de hep tavsiye etmiştir Kur'an-ı Kerim'de Peygamber Efendimiz'e 'İş konusunda onlarla istişarede bulun.' Müminleri ve Müslümanları ilgilendiren önemli işlerde Peygamber Efendimiz'in sahabe-i kiramla istişarede bulunması emredilmiştir. Dolayısıyla bu doğrultuda örnek olmak için istişarenin ümmet için önemini göstermek adına kendi hayatına istişarelerde bulunmuştur. 

İstişare kavramının, dinin önemli kavramları arasında yer aldığını ifade eden Keleş, “İstişare hem Kur'an-ı Kerim de hem de Rasullullah aleyhi vessellemin sünnetinde kavli ve fiili olarak yer almıştır. Sahabe-i kiramdan örneklerle de desteklenmiştir. Bu bakımdan bizler, Müminler olarak işlerimizde istişareye başvurmalıyız. İstişare dinimizin önemli prensiplerinden birisidir.” dedi.

“Dinin Anahtar Kavramları” her Salı ve Perşembe saat 16.30’da Diyanet TV’de…