Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TRT Haber’e konuk oldu

24 Ocak 2023 Salı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TRT Haber’e konuk oldu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TRT Haber’e konuk oldu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT Haber’de canlı olarak yayınlanan programda İsveç’te Kur’an’a yönelik saldırıya tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: “İsveç’teki Türkiye büyükelçiliğinin önünde yine bu saldırının yapıldığı yerde Kur’an’a saygı programı yapılacak. Orada Kur’an-ı Kerim okunacak ve okunan Kur’an-ı Kerim’in Türkçe ve İsveççe hatta İngilizce mealleri okunacak.” dedi.

Başkan Erbaş, İsveç’teki Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırının kabul edilebilir bir şey olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu olayı her vesileyle lanetliyoruz ve kınıyoruz. Zira 2 milyara yakın Müslümanın canından aziz bildiği Kur’an-ı Kerim’e yapılan her türlü saldırı, hakaret bizi çok yaralıyor, üzüyor. Hele hele bunun bir devletin izniyle yapılmış olması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Yani bütün İslam dünyasının bu noktada Kur’an’ına sahip çıkması gerekiyor ve her vesileyle böyle bir menfur saldırının olmasından dolayı Müslümanların mutlaka tepkisini ortaya koyması gerekiyor. Biz de bu izin konusu gündeme geldiği andan itibaren hem devletimiz hem milletimiz hem de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak en üst seviyede tepkimizi gösterdik.”

“Kur’an’ın emirlerini yerine getirmek Müslümanların vazifesidir”

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin herkes için çok faydası olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Ülkemiz, Müslüman bir ülke daha fazla gencimizin daha fazla çocuğumuzun Kur’an’ı öğrenmesi, sadece öğrenmekle kalmayıp onun içindeki emirleri yerine getirmek, nehiylerinden kaçınmak, Kur’an neyi emrediyorsa ona sarılmak hangi şeyi kötü olarak kabul ediyorsa onlardan uzak durmak zaten Müslüman olarak bizim vazifemizdir. Bunun için de küçük yaşlarda yani öğrencilik zamanlarımızda bunu öğrenmemiz gerekiyor.” diye konuştu.