Diyanet’in İlk Kadın Başkan Yardımcısı

24 Kasım 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, ilk kez bir kadın başkan yardımcısı olarak atanan Prof. Dr. Huriye Martı, duayla görevine başladı. Martı’ya hayırlı olsuna gelen ilk isim Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı Görevine Başladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, başkan yardımcısı olarak görev başlayan Prof. Dr. Huriye Martı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Prof. Dr. Martı da, görevini hakkıyla ifa edebilmek için elinden her türlü gayreti göstereceğini vurguladı.

Diyanet’in ilk kadın başkan yardımcısı Huriye Martı; Konya İmam-Hatip Lisesi ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede 1998 yılında yüksek lisansını, 2005 yılında doktorasını tamamladı.1999-2000 yılları arasında Ürdün'ün başkenti Amman'da “Şuayb el-arnaûd'un Tahkik ve Tahric merkezi”nde eğitim alan martı; 2011 yılında yardımcı doçent, 2012 yılında doçent oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “Hadislerle İslam” adıyla yayınlanan konulu hadis projesi'nde editör ve yazar olarak görev üstlenen Huriye Martı, 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı, 2014 yılında ise Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri olarak atandı. 

Sünnet perspektifinden kadın, aile, ahlâk ve değer temalı makale, konferans ve tebliğleri bulunan Prof. Dr. Martı’nın yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor.