Muhammed Hamza’nın 'Sessiz' Çığlığı

24 Kasım 2017 Cuma

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinden yürekleri sızlatan haber ve görüntüler gelmeye devam ediyor. Bu kez 3 yaşındaki Muhammed Hamza’nın, ölümün eşiğindeki sessiz çığlığı yükseliyor, Şam’da abluka altındaki bölgeden… 

Esed rejiminin 6 yıldır abluka altında tuttuğu Şam’ın Doğu Guta bölgesinden gün geçmiyorki yeni bir dram yükselmesin.. Bu kez çığlığın, daha doğrusu sessiz çığlığın adı 3 yaşındaki minik Hamza… Hamza 8 aydır konuşmuyor, konuşamıyor.

İlaçsızlık ve Gıdasızlık Nedeniyle Konuşamıyor, Yürüyemiyor...

Muhaliflerin elindeki Doğu Guta’ya, rejim güçleri gıda, ilaç ve temel ihtiyaç maddelerinin girmesine izin vermiyor. Uzun bir aradan sonra geçtiğimiz günlerde BM’nin yardımlarını taşıyan 39 tırın bölgeye girmesi sağlanmıştı. Doğu gutada beslenme, imkanlar dahilinde  yapılabilen yerel tarımsal üretim ve sızmalarla geçirilebilen az miktarda hazır gıda ürünleriyle sağlanıyor. Özelllikle çocuk, yaşlı ve hastalar ölümün eşiğinde…Minik hamza da onlardan biri. İlaç ve gıda yetmezliğine bağlı hastalıkları nedeniyle 8 aydır konuşamıyor ve yürüyemiyor. Dehidratasyon–sıvı kaybı  ve iskemi, yani dokulara ulaşan kan akımının azalması rahatsızlıkları var.

Doğu guta'da zor şartlarda görevlerini yapmaya çalışan doktorlar, abluka kalkmazsa özellikle çocuklar için büyük felaket yakın diyor. Doğu guta'da, yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Bölge astana görüşmelerinde çatışmasızlık alanı ilan edilmişti. Ancak esed rejimi anlaşmayı dinlemiyor.