Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Malatya’da

28 Ocak 2020 Salı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Malatya’da

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Malatya’da

Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle bölgede bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Elazığ’dan sonra depremin şiddetli şekilde hissedildiği Malatya’yı ziyaret etti.

Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle bölgede bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Elazığ’dan sonra depremin şiddetli şekilde hissedildiği Malatya’yı ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Malatya’da depremzedelerle bir araya geldi.

Depremde zarar gören tarihi Hacı Yusuf Taş Camii'nde de incelemelerde bulunan Başkan Erbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi camide meydana gelen hasar için üzüldüklerini ancak, can kaybı olmamasının üzüntülerini azalttığını söyledi.

“Cenab-ı Hak daha büyük depremlerden korusun” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

"Malatya'nın merkezinde çok fazla hasar yok, can kaybı da yok. Bundan dolayı Allah'a hamd ediyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ilk anda hem Elazığ'da hem Malatya'da bulunduk. Şu an Elazığ'da Türkiye Diyanet Vakfının mobil mutfağı 5 bin kişiye yemek verecek şekilde kuruldu. Depremzede kardeşlerimizin yanındayız. Bu camide hasarın en kısa sürede tespit edilerek, gereğinin yapılmasını arzu ediyoruz, üzerimize düşeni yapacağız.”

Başkan Erbaş bir gazetecinin, “Gündemde bir tartışma var; depremde ölenler şehit midir, değil midir?” sorusu üzerine, “Depremde, yangında ölenler, denizde, sel felaketinde boğulanlar İslam fıkhına göre hükmen şehit sayılır” cevabını verdi.

“Depremzede kardeşlerimize maddi ve manevi destek olmaya çalışıyoruz”

Ardından Söğütlü Camii’ne geçen Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada; “Muhterem Müslümanlar malumunuz, Cuma akşamı Malatya-Elazığ yöresinde bir deprem yaşadık. Bu depremde vefat eden insanlarımız oldu. Allah hepsine rahmet eylesin, yaralı olan kardeşlerimiz var, onlara da acil şifa diliyoruz. Rabbim en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını nasip eylesin inşallah” dedi.

Binaları sağlam yapmanın bir kulluk vazifesi olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Dünya için tedbirimiz bu olacak. Peki ahiret için tedbirimiz ne olacak? Her an ölecekmiş gibi ölüme hazır yaşamalıyız, ölüme hazır olmalıyız. Kaşla göz arasında ölüm. O akşam deprem olduğu anda çoluğuyla çocuğuyla belki sohbet ediyordu kardeşlerimiz, bina çöktü ve rahmet-i Rahman'a kavuştular. Onlardan biri biz de olabilirdik. Kendimizi onların yerine koyalım ve alacağımız dersi oradan alalım” şeklinde konuştu.

Devletin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, hem burada hem Elazığ'da. Biz üç gündür gerekli ziyaretleri yapıyoruz, manevi destek olmaya çalışıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan manevi rehberlerden oluşan bir ekibimiz depremzedelerimizin yanında. Hem maddi hem manevi destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.