“Millet olarak bu felaketi birlikte atlatacağız”

28 Ocak 2020 Salı
“Millet olarak bu felaketi birlikte atlatacağız”

“Millet olarak bu felaketi birlikte atlatacağız”

 
Depremde yakınını kaybedenlere taziye ziyaretinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Millet olarak bu felaketi birlikte atlatacağız” dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 24 Ocak Cuma günü saat 20.55'te meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarını ziyaret etti.
 
Meydana gelen deprem sonrası ilk anlardan itibaren bölgede bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, depremde vefat edenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.
 
Başkan Erbaş, Yeşil Camii ve Hacı Mustafa Şahin Camii’nde bulunan taziye evlerine giderek depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulundu. Başkan Erbaş, yaşanan afetin ardından tüm ülkeden deprem bölgesine yardım eli uzatıldığını söyledi. Başkan Erbaş, "Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ilk günden itibaren olay yerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 5 bin kişilik mobil mutfağımızla depremzedelerimize destek oluyoruz. Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birini bu depremde yaşıyoruz. Millet olarak bu felaketi birlikte atlatacağız" dedi.
 
Taziye ziyaretinin ardından Mevlana Camii’ne geçen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, depremde hayatını kaybeden Sevim Canbaz ve Sena Kahraman’ın cenaze namazını kıldırdı.
 
Kısa bir tezkiye konuşması yapan Başkan Erbaş, şunları söyledi;
 
“Rabbim kendilerine rahmetiyle muamele eylesin. Hepimiz biliyoruz ki, her nefis ölümü tadacaktır. Musallalarda ve tabutların üzerindeki örtülerde şu ayet-i kerime hep yazar; ‘Her nefis ölümü tadacaktır, sonra bize döndürüleceksiniz.’ Kimimiz hasta olur vefat ederiz, bu ölümü tadarız. Kimimiz yatağımızda hiçbir şey yokken, kimimiz depremde, kimimiz kazada. Netice itibariyle Rabbimize döndürüleceğiz. Rabbimiz hepimize hayırlı akıbetler nasip eylesin. O’nun rızasına uygun yaşayıp O’nun rızasına göre son nefes vermeyi hepimize nasip eylesin.”
 
Ölümün insan için büyük bir vaaz olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Bu kardeşlerimiz belki de ailesi ile birlikte otururken, sohbet ederlerken kıyametin bir örneği olan depreme yakalandılar ve hayatlarını kaybettiler, rahmet-i Rahman'a kavuştular. Onların yerinde biz de olabilirdik, değerli kardeşlerim bunu da aklımızdan çıkarmayalım” şeklinde konuştu.