Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e 'Hadis Ve Sirete Hizmet Özel Ödülü' Verildi

14 Nisan 2015 Salı

Meridyen Derneğinin düzenlediği altıncı Hadis ve Siret Araştırmaları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

 

“Hadis ve Sirete Hizmet ÖzelÖdülü”ne layık görülen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’e ise ödülünü Başbakan Ahmet Davutoğlu takdim etti. 

Peygamber aşkıyla gerçekleştirilen çalışmalar ödüllendirildi. Meridyen Derneği 6. Hadis Ve Siret Araştırmaları Projesi’nde dereceye giren çalışmalara ödüllerini Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Eşi Sare Davutoğlu verdi. Davutoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada “Eleştiri ile hakaretin birbirine karıştığı ve inançlara saygının ciddi şekilde zarar gördüğü böylesi bir dönemde hepimize düşen görev hakikati en gür sesle haykırmaktır.” dedi.
 
Davutoğlu, şöyle devam etti: “Çünkü bizim Peygamberimiz karanlıklar içerisinde, cahiliyede, hakikati en gür sesle haykırarak insanlık tarihini değiştirmiş ulu bir önderdi. Onun takipçisi olmak, onun ayak izlerinin takipçisi olmak, onun ayak izlerinin tozunun toprağı olmak, hepimize en büyük şereftir. Bundan daha büyük bir şeref olamaz.”
 
Davutoğlu, Hz. Muhammed’i doğru tanıtmak için yapılan çalışmaların İslamofobiyle mücadele için de en etkili yöntem olduğunu söyledi: “İslamofobi dediğimiz şey, aslında bütün bu cahiliye adetlerine karşı Hz. Peygamberin inşa etmiş olduğu ben idrakinin tam da ihtiyaç hissedildiği bir dönemde hakim düzenlerin, anlayışların, oryantalist yaklaşımların kendi egemen dünyalarını korumak için bir algı operasyonuyla yanlış tanıtma çabasının ürünüdür. Korkuyorlar, eğer Hz. Muhammed hakkıyla tanınırsa işte o zaman onların adaletsiz düzeni sona erer.”
 
Başbakan Davutoğlu, hadis ilminin önemine de vurgu yaptı: “İslam ilminin belki de en önemli farkı, bilgiyi yeniden inşa etmesidir. Ve bu farkın da neredeyse doğrudan mucizevi şekilde yansıdığı ilim dalı Hadis ilmidir. Hadis ilmi, sadece ve bizatihi İslam medeniyetine has bir ilimdir. Daha öncesi olmayan, daha sonrasında da neredeyse başka hiçbir dini ya da siyasi öncü için bu titizlikle uygulanmayan bir ilimdir. Hadis ilmi Hz. Peygamberi en doğal haliyle ve doğrudan vesikalandırarakonun hayatını kayda geçirmiştir.”
 
Gecede Diyanet İşleri Başkanı Görmez'ede "Hadis ve Sirete Hizmet Özel Ödülü" takdim edildi. 
 
Başbakan Davutoğlu Diyanet İşleri Başkanı Görmez için “Görmez hocamız Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı döneminde de başkan olduktan sonra da yürüyen bir sünnet ehli olmanın yanı sıra aynı zamanda yürüyen bir Diyanet İşleri Başkanı olarak da dünyanın her yerinde en iyi şekilde ülkemizi temsil etti.” ifadelerini kullandı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez de Başbakan Davutoğlu’na iltifatlarından dolayı teşekkür etti, Hadis ve Sünnet’in önemine dikkat çekti: “Sünnet ve hadis mirası asrı saadete süreklilik kazandıran bir kaynaktır. Eğer sünnet ve hadis olmasaydı asrısaadet orada kalırdı.” Törende, ilmi çalışmalarıyla hadis alanına önemli katkılarda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük de “Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü”ne layık görüldü.