Görmez’den Papa’ya “Soykırım” Tepkisi

14 Nisan 2015 Salı

Vatikan’da düzenlenen ayinde 1915’te yaşanan Ermeni tehciri için ‘soykırım’ ifadesini kullanan Papa Françesko'ya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’den de yanıt geldi.

Başkan Görmez, "dünyadaki siyasi politik lobilerin, din kurumlarının dualarına ve ayinlerine kadar uzanması düşündürücü ve üzücüdür" dedi.

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 1915 Ermeni tehciri için ‘soykırım’ ifadesini kullanan Papa Françesko'ya Hatay'dan cevap verdi. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Hatay'da bulunan Başkan Görmez, valiliği ziyaretinde konuştu; Vatikan’ın mesnetsiz bir iddiaya destek vermesini eleştirdi:

“Şahsen Diyanet İşleri Başkanı olarak Vatikan gibi ciddi bir din kurumunun ve Sayın Papa Francis gibi saygın bir din adamının bu tür siyasi politik lobilerin etkisinde kalarak milletimize, tarih boyunca birlikte yaşama hukukunu inşa etmiş bir millete bu mesnetsiz iddiaları hem de dua ve ayin üzerinden ifade etmiş olmasından son derece üzüntü duydum. Biz eğer tarihte yaşanmış acılar üzerinden toplumları yargılamaya çalışırsak bundan en çok zararı Vatikan görür. Bizim tarihimizde misyonerlik üzerinden sömürgecilik geleneği olayı hiç olmamıştır. Bugün bütün din adamlarına düşen, tarihteki acılardan çok bugün yaşanan acılar üzerine yoğunlaşmak olmalıdır.”

Başkan Görmez, Papa’nın tepki çeken ifadelerine ilişkin değerlendirmelerini Hatay İl Müftülüğü binasının açılış töreni sırasında da sürdürdü.