Prof. Dr. Mehmet Görmez'den Açıklama

13 Nisan 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Papa Francis’in Ermeni iddialarına dair sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

 

 

 


Kutlu Doğum programı için gittiği Hatay’da, Valilik ziyareti esnasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Papa Francis’in sözlerine ilişkin her şeyden önce siyasi ve politik kulislerin, lobilerin dini kurumların dualarına, ayinlerine dahi nüfuz etmeye başlamasının üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Kimsenin bu milletin tarihini sorgulayamayacağını vurgulayan Başkan Görmez “Her şeyden önce siyasi ve politik kulislerin, lobilerin dini kurumların dualarına, ayinlerine dahi nüfuz etmeye başlaması üzüntü verici olmuştur. Gerçekten biz tarihimiz boyunca yeryüzüne, insanlığa farklı kültürleri,inançları, dinleri birlikte barış içinde nasıl yaşatacağımızı göstermiş bir ecdadın, tarihin çocuklarıyız” dedi.

Tarihte yaşanmış acılar üzerinde durulursa bundan bütün insanlığın zarar göreceğini ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi:

Az önce Sayın Valimizin makamına girer girmez, gazeteci dostlarımız bana Papa Francis’in dün yapmış olduğu açıklamasını sordular. Onlara şöyle cevap verdim, ‘Her şeyden önce siyasi ve politik kulislerin, lobilerin dini kurumlarının dualarına, ayinlerine dahi nüfuz etmeye başlaması üzüntü verici olmuştur. Gerçekten biz tarihimiz boyunca yeryüzüne, insanlığa farklı kültürleri, inançları, dinleri birlikte barış içinde nasıl yaşatacağımızı göstermiş bir ecdadın, tarihin çocuklarıyız.

“Avrupa'nın hiçbir başkentinde birlikte yaşama hukuku yokken Anadolu'da biz birlikte barış içinde yaşamışız”

Bir sene önce Üsküp’te Osmanlı Döneminde inşa edilen bir caminin restorasyondan sonra yapılan açılışına katıldım. Batı ülkelerinin büyükelçileri oradaydı. Cami, onun hemen altında kilise ve onun altında sinagog var. Üçü birlikte tarih boyunca var olmuş. Caminin kitabesindeki tarih 1492. Bu tarih Amerika'nın keşfedildiği tarih, aynı zamanda Yahudilerin Avrupa'dan sürgün edilip İstanbul'a sürgün edildiği tarihtir. Cami, mimarisiyle çağdaş dünyaya şöyle haykırıyor, ‘Burada ben yanı başımda bir kilise ve onun altında sinagog ile birlikte yaşamaya başladığımda Amerika henüz keşfedilmemişti’ Avrupa'nın hiçbir başkentinde bu birlikte yaşama hukuku yokken Anadolu'nun ücra bir kentinde biz birlikte barış içinde yaşamışız. Çünkü inancımız, dinimiz bunu bize bırakmamış. Bizimle aynı inancı paylaşmayanlara hukuk ve ahlak çerçevesinde muamele etmeyi bize emretmiş.

“Kimse bu milletin tarihini sorgulayamaz”

Kimse bu milletin tarihini sorgulayamaz. Eğer tarihte yaşanmış acılar üzerinden biz birbirimize hesap sorarsak herkes bilsin ki, dünyanın yine de en iyi noktada büyük bir iftiharla hiçbir mensubunun, üyesinin başını öne eğdirmeyecek bir tarihin çocukları olduğumuz ortaya çıkar.