Diyanet İşleri Başkanı Görmez Gazze'de Dünyaya Mesaj Verdi

19 Mayıs 2015 Salı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gazze temaslarını tamamlayarak 6. Uluslarası Kudüs toplantısına katılmak üzere Kudüs'e geçti.
 
Sabah başladığı programında Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ilk olarak Gazze'de TiKA tarafından yaptırılan 150 yataklı Türkiye Filistin Dostluk Hastanesini ziyaret etti. Hastane yetkililerinden bilgi alan Başkan Görmez, TİKA'ya ve hastanede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Görmez, Gazze'de dikkatini çeken bir afişte yazan yazıyı okudu.
 
"İşgalicler yıkar, Türkiye imar eder". Yıkmanın insanlığa yakışmadığını, bir insanlık günahı olduğunu vurgulayan Başkan Görmez, "Yıkmak insanlığa yakışmaz. Yıkmak, yok etmek bir insanlık günahıdır. İmar etmek ise onurlu bir davranıştır." dedi.
 
Gazze TİKA ve Kızılay ofislerini de ziyaret eden Başkan Görmez yetkililerden Gazze'deki durum, faaliyetler ve sürdürülen hizmetler hakkında bilgi aldı.
 
Ziyaretlerinin ardından Gazze'nin Şucaiye bölgesine geçen Başkan Görmez, İsrail saldırılarında en çok yara alan, evlerin, camilerin ve minarelerin tamamına yakınının son saldırılarda yıkıldığı bölgede duygusal anlar yaşadı. Gördüğü manzara karşısında konuşmakta zorlanan Başkan Görmez, şunları söyledi;
 
"Gördüğümüz bu manzara, yıkılmış evler, harabeye dönmüş yuvalar, insanoğlunun ne kadar acımasız, ne kadar vahşi olabileceğini gösteriyor.Tabi burada sadece Gazze'ye değil, bütün bölgede barışın ve huzurun egemen olmasını diliyorum. İnsanoğlunun artık bu savaşlara, bu şiddete son vermesi gerekiyor. Biz uzaktan izledik; ancak burada konuşmak mümkün değil. Burada konuşulmaz"
Başkan Görmez, ziyaretinin ardından Kudüs'e hareket etti.