Diyanet İşleri Başkanı Görmez Sabah Namazında Gençlerle Buluştu

20 Aralık 2015 Pazar
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Sabah Namazında Gençlerle Buluştu

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından üç yıldır devam eden gençlerle sabah namazı buluşmaları kapsamında sabah namazını Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camiinde üniversiteli gençlerle birlikte kılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hz. Peygamberin ideal gençleri ‘Neşeyi rabbine ibadette arayan gençlik’ olarak tarif ettiğini belirterek, bir genç için sabah namazı camiye gelmesinin büyük bir nimet olduğunu vurguladı.

Tüm kainatın Allah’a teslim olduğunu problem çıkaranın insan olduğuna işaret eden Başkan Görmez, aralarında ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Gazi üniversitelerinden de öğrencilerin olduğu binlerce gence hitaben şunları söyledi;

“Tüm Kainat Allah'a Teslim Olmuştur, Problem Çıkaran Yalnız İnsandır”

Bizleri bütün kainatın Allah'ı tespih ettiği bu sabah vaktinde buluşturan Rabbimize hamd olsun. Önümüzdeki salı gecesi veladetini idrak edeceğimiz Hazreti Muhammed'e salat ve selam olsun. Tüm kainat Allah'ı tespih eder, zikreder. Ağaçlar, nehirler, kuşlar, gördüğümüz görmediğimiz bütün varlıklar Allah'ı tespih eder. Tüm kainat Allah'a teslim olmuştur, problem çıkaran yalnız insandır. İnsan gerçekten Allah'a teslim olsa, dünyada selam ve barış hakim olur. Kimse kimsenin canına kıymaz.

“Gençler, Kendinizi Allah'la Sohbet Etmekten Mahrum Etmeyin. Namaz Allah'la sohbet etmektir…”

Hz. Peygamber ideal genci "Neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik" olarak tarif eder. Namazda Rad suresinden okuduğum ayette  'Dikkat edin, kalpler ancak Allah'ı zikrederek tatmin olur' buyruluyor. Sabah namazı çok önemlidir. Bir genç için sabah namazını kılmak, onun için camiye gelmek müstesna bir nimettir. Gençler, kendinizi Allah'la sohbet etmekten mahrum etmeyin. Namaz Allah'la sohbet etmektir" ifadelerini kullandı.

"Kuran-ı Kerim Dogmalar Bütünü Değil, Düşündüren Bir Kitaptır…"

Her namazda okunan Fatiha suresi Allah'la sohbet etmektir. Kuran-ı Kerim dogmalar bütünü değil, düşündüren ve  insanla konuşan bir kitaptır. Peygamberimiz müminlerin özellikleriyle ilgili 5 ayrı hadisinde şöyle buyurdular. Birincisi, mümin, hurma ağacına benzer, meyvesi daima yenir, yaprağı dökülmez. İkincisi, mümin, bal arısı gibidir. Hep güzel şeyler yer ve üretir. Üçüncüsü, mümin koku satan attar gibidir. Onunla beraber oturur, yürür veya ortaklık edersen sana faydası dokunur. Dördüncüsü, mümin altın gibidir. Hiç bir zaman bozulmaz ve değişmez. Beşincisi, taze ekin gibidir. Rüzgar sallar ama hiç bir zaman onu yıkamaz, yerinden koparamaz. 

Organizasyonunu, Türkiye Diyanet Vakfı, Çankaya Müftülüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Ensar Vakfı ve İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneğinin yaptığı program sonrasında, katılımcılara çorba ikram edildi.