Mültecilerin Dramı Sürüyor

21 Aralık 2015 Pazartesi

Akdeniz ve Ege’de yaşanan mülteci facialarına hergün bir yenisi ekleniyor. Dün gece Muğla’da batan teknede 18 suriyeli boğularak hayatını kaybetti, 14 kişi sağ kurtarıldı. Ekipler Çanakkale’de ise 58 mülteciyi boğulmak üzereyken kurtardı. 

Muğla’da 18 Suriyeli Boğularak Can Verdi, 14 Kişi Sağ Kurtarıldı

Amaçları Suriye’deki savaştan kaçarak kendilerine yeni bir yurt bulmaktı, ama olmadı. Akdeniz ve Ege üzerinden Yunanistan’a kaçmaya çalışan 18 mülteci boğularak can verdi. Facia Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşandı. Yasadışı yollarla Yunanistan adalarına geçmek isteyen mülteci teknesi dün gece alabora oldu. Batan teknede adeta can pazarı yaşandı. 32 göçmenden 18’i Ege Denizi’nin serin sularında hayatını kaybetti, sahil güvenlik ekipleri faciadan 14 kişiyi ise sağ kurtardı.

Çanakkale’de Batan Teknedeki 58 Kişi Son Anda Kurtarıldı

Sadece Muğla’da değil Çanakkale’de de kurtarma operasyonu vardı. Çoğu kadın ve çocukların olduğu 58 kişilik mülteci teknesi Çanakkale açıklarında batmaya başladı. Denizin serin sularında ölüm kalım savaşı veren sığınmacıların imdadına sahil güvenlik ekipleri yetişti. Mülteciler denizden sağ kurtarıldı.onlara önce kuru elbiseler verildi, daha sonra da yiyecekler ikram edildi.

Zonguldak ve Aksaray’dan Yardım Tırları Dualarla Uğurlandı

Suriye halkı bu zorlukları son 5 yıldır yaşıyor. Savaşın çıkmasıyla birlikte 4 milyon suriyeli vatanlarından ayrılmak zorunda kaldı. Bunlardan 2 milyonuna türkiye kucağını açtı. Her biri binbir zorlukla yaşamaya çalışıyor. Öte yandan Türk halkının Suriye’ye yardım seferberliği ise sürüyor. Zonguldak’ta sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı yardım tırı Suriyelilere ve Türkmenlere gönderildi. Yardım malzemeleri dualarla uğurlandı.

Aksaray’dan ise suriye’de ateş altında kalan bayırbucak türkmenleri’ne 14 tır dolusu yardım malzemesi gönderildi.