Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Konferans Verdi

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Konferans Verdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda "Bilgiden Bilince" başlıklı konferans verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bilginin ve ilmin Müslümanlar için çok önemli olduğunu söyledi.

İslam’ın ilk geldiği yıllarda sadece Mekke’de değil dünyanın birçok yerinde cahiliyenin hüküm sürdüğüne işaret eden Başkan Erbaş, “Onun için insanlığın ilme, irfana, bilgiye, hikmete ihtiyacı vardı. Ve ilk gelen ayetler ‘oku’ dedi. Okumaktan, öğrenmekten, öğretmekten, yazmaktan bahsetti” dedi.

Bütün Müslümanların, özellikle de ilim yolunda olanların hakkın batıla hakim olmasına katkıda bulunması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Bizler iyiliği emreden kötülüğü men eden ümmetin birer ferdiyiz” diye konuştu.

“Bilgi olmadan din hizmeti olmaz”

Başkan Erbaş, Hz. Muhammed'in hicretten hemen sonra Mescid-i Nebevi'yi yapıp orada suffe isimli mektebi kurduğunu ifade ederek, “Bilgi olmadan insanları aydınlatamayız. Eğitim ve bilgi olmadan din hizmeti olmaz. Mescid-i Nebevi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın varisi olduğu bir kurumdur. Çünkü Allah Resulü Efendimiz, din hizmetlerini Mescid-i Nebevi'den yönetti. Diğer hizmetleri yönettiği gibi. Suffe bizim imam hatip liselerimizin, medreselerimizin, ilahiyat fakültelerimizin varisi olduğu eğitim kurumudur" ifadelerini kullandı.

Gençlerin farklı alanlarda kendilerini yetiştirmeleriyle ilgili tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş, "İslam tarihine baktığınız zaman dini ilimlerde zirve olan birisinin aynı zamanda müspet ilimlerde de zirve olduğuna şahit olabiliyorsunuz. Buna İbn-i Sina'yı örnek verebiliriz. İlahiyat fakültesindeki öğrencilerimize eğitim fakültesinden bazı bölümlerle ÇAP (Çift Anadal Programı) yapmalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

İslam'ın denge dini olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

"İslam, dünyayı dengede tutmak için gönderilen bir din. Hikmetlerinden birisi de bu. O gün dengesi bozulmuş olan dünyayı yoluna koymak için nasıl Hz. Peygamber gönderilmişse bizlerin de peygamberlerin varisleri olarak bugün de dengesi bozulmuş dünyayı yeniden dengeli hale getirmemiz lazım. Bizi dünyayı cehaletten kurtarmaya sevk eden ayetlerin arka planına bakın, dünyada denge dinini yaygınlaştırma hikmetini anlarsınız. Öncelikle bizler yani ilim yolunda olanlar ve bütün Müslümanlar, tıpkı peygamberler gibi hakkın batıla hakim olmasına katkıda bulunacağız.”

Din istismarıyla mücadele

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun din istismarı ile ilgili çalışmalarını tamamladığını ve kendilerine sunduğunu dile getiren Başkan Erbaş, "Çalışmayı okuduğum zaman, öyle tespitler var ki tüylerim diken diken oluyor. İnsanımızı nerelere doğru sürüklemeye çalışan birtakım anlayışlar var. O anlayışlarla kim mücadele edecek. Hocalar olarak, ilahiyat fakültelerinden yetişen ve doğru dini bilgiyle donatmış öğrencilerimiz bitirdikten sonra Anadolu'ya yayılacak ve mücadeleyi yürütecek" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konferans sonrası İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir'in moderatörlüğünde öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Konferansa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun ve Prof. Dr. Ramazan Muslu, İstanbul İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir ve çok sayıda öğrenci katıldı.