Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva’yı Kabul Etti

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva’yı Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva’yı kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kosova’nın bizim gönlümüzde ayrı bir yeri vardır. Tarihi bağlarımız çok güçlü. Asırlarca orada aynı kaderi paylaşmışız, aynı tarihi yaşamışız. Bu bizim hafızamızda canlı olarak tuttuğumuz bir mazimizdir” dedi.

Batıda yükselen İslamofobi tehlikesine dikkat çeken Başkan Erbaş, “Bizim İslamofobi’ye karşı projeler geliştirmemiz gerekiyor. Doğru din anlayışını gençlerimize vererek İslamofobi’ye zemin hazırlayan ortamları ortadan kaldırmalıyız. İslamofobi’yi besleyen en önemli faktör, yanlış din algısıdır. İslamofobi’yi, daha çok hurafelere dayalı din anlayışları besliyor ve belirsiz bir takım örgütler ortaya çıkıyor. Bunlara fırsat vermememiz gerekiyor” diye konuştu.

Kosova İslam Birliği Başkanı Terneva ise Başkan Erbaş’a kabulünden dolayı teşekkür ederek yeni görevinde başarılar diledi. Terneva, “Diyanet’in Balkanlar’da yapmış olduğu çalışmalardan dolayı tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten Diyanet’in varlığı o bölgelerde bizim için gurur kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Kosova halkının selamını ileten Terneva, Başkan Erbaş’ı Kosova’ya davet etti.