Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan’da

10 Nisan 2019 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan’da bu yılki hac organizasyonu çerçevesinde Suudi yetkililerle görüştü. Türkiye’den giden hacı adayları için ek kontenjan ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlar için talep edilen kontenjan konularında görüş alışverişinde bulundu. Erbaş,  Cidde’de umreci Türklerle de buluştu. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan’da

Cidde’de temaslarda bulunan ve bazı programlara katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih Bin Tahir Benten ile hac organizasyonu hazırlıklarını görüştü. Yurt içindeki ve yurt dışındaki Türk vatandaşları için ayrılan kontenjanları değerlendiren Erbaş ve Benten, hacı adaylarının emniyetli, huzurlu ve kolay şekilde ibadetlerini yapmaları hususunda görüş alışverişinde bulundu. Suudi bakan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet kalitesini her yıl artırdığını, başarılı bir organizasyon yaptığını ve bu yönüyle de diğer İslam ülkelerine örnek olacak hizmetler sunduğunu vurgulayarak, Erbaş’a teşekkür etti.

Erbaş umrecilerle bir araya geldi

Başkan Erbaş daha sona, umre ziyareti gerçekleştiren Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Erbaş umrecilere; “Geleceğimiz, çocuklarımız çok önemli. Onlar için gayret edelim. Onlara sahip çıkalım. Dünyevileşme almış başını gidiyor. Varsa yoksa dünya malı deniyor. Mal mülk geçicidir, kalıcı olan ibadetlerdir, güzel ahlaktır.” Dedi. Başkan Erbaş, buluşmada yaptığı konuşmada özellikle çocuk ve gençlerin eğitimi ve güzel ahlak sahibi olmalarına dair mesajlar verdi. “Allah Resülü ‘mizanda sevaplar, günahlar tartılınca en ağır basacak olan amel güzel ahlaktır’ diyor. Biz bugün gençlerimize baktığımızda üzülüyoruz. Ahlaki ilkeler noktasında sıkıntılarımız var. Gençlerimize bunun bilincini verelim. Allah Resülü gençlere nasıl yaklaşmış, çocuklarını nasıl eğitmiş, nasıl muamele etmiş bunları anlamaya çalışalım. Bizim alnımız secdeden kalkmasa da, neslimiz secdeden uzaksa bunun vebali ağır olur.” Dedi. Başkan erbaş; umre ibadetini yerine getiren müminlere; Kur’an-ı Kerim’in indiği topraklarda onu daha iyi anlamaya çalışmalıyız mesajı verdi.