Fitre Miktarı Belli Oldu

11 Nisan 2019 Perşembe

Rahmet ve bereket ayı mübarek Ramazan’da yardımlaşma ve dayanışmanın en önemli örneği olan Fitre yani Fıtır sadakasının rakamı belirlendi. Din İşleri Yüksek Kurulu bu yılki fitrenin en az 23 lira olması gerektiğini açıkladı. Peki kimler fitre vermeli, fitre verirken nelere dikkat etmeli? Hatırlatalım…

Fitre Miktarı belli oldu

11 ayın sultanı Ramazan’da ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren, sıkıntılarını bir nebze de olsa gideren fitre sadakasının miktarı, en az 23 lira olarak belirlendi. Fitre, Ramazan Bayramı'na kavuşan ve bir miktar mala sahip olan müslümanların ihtiyaç sahiplerine vermekle yükümlü olduğu mali bir ibadet… Bu ibadetin yerine getirilmesi için belirlenen tutar, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, asgari rakam olarak hesaplanıyor. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Cenksu Üçer müminleri fitrenin miktarını belirlerken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyardı. Üçer; “Diyelim ki, siz en az 23 lirayla gününüzü geçiriyorsanız, 23 lira. Ama başka birisi 100 lirayla geçiniyorsa 100 lira, 500 lirayla geçiniyorsa 500 lira. Herkesin kendi durumuna göre o ibadeti yerine getirmesi gerektiğini burada hatırlatmamız gerekiyor.” Dedi.

Cenksu Üçer; “Temel ihtiyaçları dışında belli bir miktar mala sahip olan herkesin bu fitreyi vermesi gerekir. Bir de kimler için vermesi de önemli. Aile reisinin, ailenin tüm fertleri için fitre miktarını hesaplayarak vermesi gerekiyor.” Dedi. Üçer; “Fitreyi müminlerin Ramazan ayı içinde, bayrama girmeden vermesi gerekiyor.” uyarısında da bulundu.