Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Yeni Zelanda’da

17 Nisan 2019 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Yeni Zelanda’da…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, Avustralya ve Yeni Zelanda programını sürdürüyor. Mart ayında Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret eden Başkan Erbaş ‘’Şehitlik peygamberlikten sonra insanoğluna nasip olan en yüce, en yüksek mertebedir." dedi. Başkan Erbaş, Christchurch Büyükşehir Belediye Başkanı Lianne Dalziel ile de bir araya geldi. Erbaş, “Katili ve o katilin arkasındaki güçleri, örgütleri şiddetle kınıyoruz. hangi dinin mabedi olursa olsun, o mabetlerin masuniyetini yani dokunulmazlığını ortaya koymuştur, dokunulmazlığına hükmetmiştir. dedi.

‘’Şehitlik, Peygamberlikten sonra insanoğluna nasip olan en yüksek mertebedir’’

Başkan Erbaş cami cemaatine de başsağlığı diledi. Hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu ifade ederken, “Kardeşlerim, biz biliyoruz ki şehitlik peygamberlikten sonra insanoğluna nasip olan en yüce, en yüksek mertebedir." Allah’ın mescidine ona ibadet ederken öldürülmek şehitliğin en yüce mertebelerinden birisidir.” dedi

Christchurch Hastanesi’ne de giden Erbaş, Nur Camii’ndeki saldırıda ağır yaralanan Türk vatandaşı Zekeriya Tuyan’ın da aralarında yer aldığı yaralıları ziyaret etti.  Sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı. Yaralılara ve ailelere geçmiş olsun dileklerini iletti.