Diyanet Kurban Organizasyonu Düzenleyen Kurumları Denetleyecek

9 Ağustos 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl ve bundan sonra vekaletle kurban organizasyonu düzenleyen kurum ve kuruluşların hizmet ile faaliyetlerinin denetleyecek. Bu yetki, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle getirilmişti. Vekâletle kurban kesimi yapan kurum ve kuruluşların 15 Ağustos’a kadar Diyanet’e bildirimde bulunması gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görev ve yetkileri konusunda da bazı düzenlemeler yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle, Diyanet’in başkanlığın bu yıl itibarıyla yurt içi ve dışı tüm vekâletle kurban organizasyonlarını denetleyerek, sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmasına ilişkin esasları belirlendi. Konuyla ilgili olarak diyanet işleri başkanlığından açıklama yapıldı.

Açıklamada, organizasyonlarında Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla uyuşmayan hususlar bulunan kurum, kuruluş ve işletmelerin planlamalarında revizyon yapmaları gerekeceği vurgulandı.

Yasal olmayan yollarla vatandaşlardan bağış toplayarak vekâletle kurban organizasyonu düzenleyen kişi ve gruplara karşı dikkatli olunması istendi.

Kurum, kuruluş ve işletmelerin, bu yıl yurt içinde ve/veya yurt dışında vekâletle kurban organizasyonu düzenlediklerini bildiren yazıyı ve diğer gerekli bilgileri 15 Ağustos Çarşamba günü mesai bitimine kadar "kurban@diyanet.gov.tr" internet adresine ve posta yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na iletmeleri gerekecek.