'Diyanet'e Soralım'da sorular cevap buluyor…

11 Mayıs 2022 Çarşamba
'Diyanet'e Soralım'da sorular cevap buluyor…

"Diyanet'e Soralım"da sorular cevap buluyor…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Diyanet'e Soralım"da Kur'an ve sünnet çerçevesinde dini meselelerdeki sorulara cevap verilirken pek çok konuya değiniliyor. 

Diyanet TV’de yayın hayatına uzun süredir devam eden "Diyanet'e Soralım"da vatandaşlardan gelen sorular, alanında uzman konuklar tarafından yanıtlanıyor. İşaret dili tercümesiyle yayınlanan programda, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri Tahir Tural ve İdris Bozkurt, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mehmet Aydın tarafından vatandaşlardan gelen sorular cevap buluyor.

Tahir Tural, "Konfüçyus gibi isimlerin peygamber olabileceğini söyleyenlere karşı müslümanların tavrı ne olmalı?" sorusuna cevap verdi. 

"Konfüçyus veya Buda'ya Peygamberdir diyemeyiz." diyen Tural, şöyle konuştu:

"Bizim temel prensibimiz, Peygamberler arasında iman etme bakımından ayrım yapmayız. Çünkü Peygamberlere imanda sayı da vermeyiz. Zayıf hadis var: 'Cenab-ı Hak 124 bin Peygamber gönderdi.' Bunlardan 313'ü Resul diğerleri ise Nebi'dir. Bu zayıf hadis olduğundan dolayı Peygamberler de ayırım yapmadığımız gibi asla ve asla sayı da vermeyiz. Peygamber olmayana Peygamber dediğimizde küfre düşeriz. Birinin Peygamber olmadığını iddia edersek de küfre düşeriz. O nedenle hiçbir zaman sayı vermeden Allah ne kadar Peygamber gönderdiyse hepsine iman eder ve saygı ve sevgi duyarız. Müslümanlar olarak böyleyiz. Konfüçyus veya Buda'ya Peygamberdir diyemeyiz."

"Diyanet'e Soralım" hafta içi her gün saat 20.00'de Diyanet TV'de...