Diyanet'in Dünü, Bugünü, Yarını

8 Mart 2017 Çarşamba

Diyanet TV’te yayınlanan Farklı Bakış programında 93 yaşına giren Diyanet konuşuldu. Başkanlığın tarihi geçmişi, bugün bulunduğu durum ve geleceğine dair düşünceler dile getirildi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar ve Başbakan Başdanışmanı Necdet Subaşı’nın katıldığı programda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dünü, bugünü ve yarını konuşuldu.

Diyanet TV Televizyonu’nda yayınlanan Farklı Bakış programında, konu Diyanet’in dünü, bugünü ve yarınıydı.

Zahide Ülkü Bakiler’in sunduğu programın konuklarından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, artık 1930’ların 40’ların dünyasında yaşamıyoruz dedi ve ekledi. “Sadece Türkiye’deki müslümanlara hizmet veren, din hizmeti sunan bir müesseseden söz etmiyoruz. Bütün küreye açılmış, kürenin taleplerine muhatap olmuş bir müesseseden söz ediyoruz ve bu Türkiye’nin ürünü ve bu Anadolu’nun ürünü ve bizim İslam dünyasında da özgün bir model olarak ortaya çıkmış bir ürün.”

Özafşar, Türkiye’nin bir kazanımı hatta imkânı olan bu ürünün yeni yüzyılda nasıl daha etkin kullanılabileceğini düşünmenin gereğine vurgu yaptı.

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din alanını düzenleyen bir müessese olarak var olması hem milletimizin bekasını doğrudan ilgilendiriyor, hem de aynı zamanda bu alanın din alanının kaosa dönmesini önlemiş oluyor”

Başbakan Başdanışmanı Necdet Subaşı ise Diyanet üzerinden yürütülmeye çalışılan tartışmalara dikkat çekti.

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığını konuştuğumuzda ister istemez dışarıda olup bitenleri de hesaba katarak, dışarıda gerçekleşen oluşumları, o oluşumların ortaya çıkardığı dini sermayelere baktığımızda isteyelim istemeyelim Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının meşruiyeti konusunda daha iyi bir noktaya geliyoruz. 93 yıl enine boyuna konuşulduğunda bundan Diyanet kazanır diye düşünüyorum”