Sığınmacı Çocuklara Eğitim Yardımı

8 Mart 2017 Çarşamba

Türkiye ile Katar, Suriyeli çocukların eğitimine yönelik önemli bir hizmete imza attı. Sığınmacılar için 4 milyon okul kitabı basıp dağıttı. Projenin Katar ayağını oluşturan RAF İnsani Hizmetler Kurumu yöneticileri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaret etti. Başkan Görmez, görüşmede, “Gelecek kuşakları kaybetmemek için Suriyeli çocukların eğitimi için seferber olmalıyız” dedi.

Suriyeli çocukların eğitimine katkı sağlayan Katar merkezli “RAF İnsani Hizmetler Müessesesi’nden bir heyet Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Heyet başkanı Ayid El-Kahtani, Türkiye Diyanet Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdikleri projeyle ilgili Görmez’e bilgi verdi.

Görüşmede, Suriyeli öğrenciler için 4 milyon ders kitabı basılması konusunda imzalanan protokol ele alındı.

Görmez: "Mevcut kuşakların bir kısmını kaybettik. Gelecek kuşakları kaybetmemek için o çocukların eğitimine hep birlikte seferber olmamız son derece önemli bir projedir."

Görmez, yardım çalışmalarında sığınmacı çocukların eğitiminin de ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Görmez “Gıda, sağlık, iaşe, temizlik gibi ihtiyaçlar çok önemli ama bütün insani ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefiz. Fakat bu yardımları yaparken bir şeyi asla ihmal etmememiz lazım. O da Suriyeli çocukların eğitimi. Mevcut kuşakların bir kısmını kaybettik, gelecek kuşakları kaybetmemek için o çocukların eğitimine hep birlikte seferber olmamız son derece önemlidir.”

Başkan Görmez, Katar’daki hayır kuruluşlarının iyilik için birbirleriyle yarıştıklarını söyledi, duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Görmez “Türkiye ve Katar, coğrafyamızın bu zor dönemlerinde mazlumların sığınağı haline gelmiştir. İslam ümmetinin içinden geçtiği zor süreçlere şahit oluyoruz. İyilik ve kötülük tarih boyunca mücadele içinde olmuştur. İyilik zayıfladığı zaman kötülük bu yarışta öne geçer. Bizim ne yapıp edip, iyiliği kötülüğün önüne geçirmemiz lazım.”

Katar RAF kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ayid el-Kahtani ise, Katar ve Türkiye’nin her zaman müslümanlar ve mazlumlarla beraber olduğunu dile getirdi.

Suriyeli öğrencilere yönelik proje kapsamında basımı tamamlanan 4 milyon okul kitabı 22 ilde bulunan ve Suriyeli çocukların öğrenim gördüğü geçici eğitim merkezlerine ulaştırıldı.

Görmez, kendisini ziyarete gelen Suriyeli çocuklara da hazırlanan kitaplardan hediye etti.