Diyanet’in Güneydoğu’daki Hizmetleri

10 Şubat 2016 Çarşamba

Geçtiğimiz haftasonu Mardin’de gerçekleştirilen din görevlileri istişare toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i Güneydoğu’da görev yapan din görevlileriyle buluşturmuştu. Bu önemli toplantıda terörün meydana getirdiği tahribatın giderilmesi için istişareler yapıldı. Diyanet Haber ekibi din görevlilerine mikrofon uzattı ve in karşılaştıkları olaylarla ilgili izlenimlerini aldı…

Operasyonlar Sürecinde Din Hizmetleri Nasıl Yürütüldü?

Mardin’de gerçekleşen Din Görevlileri İstişare Toplantısı, iki gün boyunca Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i, Mihrap ve Minber vazifesini yerine getirmeye çalışan din görevlileriyle bir araya getirdi. Terörün verdiği zararların en az hasarla ve en hızlı biçimde atlatılması için Diyanet Teşkilatı ve Din Görevlilerine düşen rolün görüşüldüğü çalıştaylara katılan imam hatipler, operasyon sürecinde yaşadıklarını Diyanet Haber’le paylaştı.

Yaşanan dehşeti anlatan isim terör operasyonu sürecinde sıklıkla gündeme gelen ve teröristlerin yakarak kullanılamaz hale getirdiği Diyarbakır Sur’daki Kurşunlu Camii İmam Hatibi Hasan Bilgiç.  "İki buçuk aydır bizim cami resmi olarak kapalıdır. zaten daha önce de camiye giderken birkaç barikatı geçip öyle ibadet etmeye gidiyorduk gene cemaatimiz vardı ona rağmen hendeklere rağmen barikatlara rağmen cami yanık durumdadır. Büyük bir tahribat var hem iç hem dış sokağa çıkma sürecinde tehditler aldık. "

Cizre'de 34 gün operasyon bölgesinde kalan Şeyh Saide Merhum camii imam hatibi Şükrü Asan ise sokağa çıkma yasağı boyunca temel insani ihtiyaçların karşılamada yaşanan sıkıntılara vurgu yaptı, cemaatinin yaşadığı tedirginliği anlattı. "Su problemi, elektrik problemi, yakıt problemi, gıda problemi yaşlı, sakat ve hastaların eczaneler kapalı olduğu için ulaşamama sorunu insanların el arabalarıyla yaşlıları bir yerden bir yere taşıma olayı… Üç rekat vakite yalnız gidebiliyorduk diğer vakitlerde güvenlik olamadığı için gidemiyorduk. Halk tabi bu durumlarda da camiye geliyordu ama korku heyecan ve tedirgin bir şekilde yine de cemaate devam edebiliyordu. "

Bölge halkına hem maddi hem manevi desteğini sürdüren din görevlileri; mihraptaki, minberdeki sevgi ve rahmeti dilini terörün buz kestirdiği sokakları ısıtmak için kullanmış. Yaşanan zor süreçte ezan-ı şerif’in susmamasını sağlayan din görevlileri, şimdi bölgenin eski huzuruna kavuşmasını bekliyor.