Diyanet’in Kur’an Portalı Güncellendi

17 Ağustos 2015 Pazartesi
Diyanet İşleri Başkanlığı, dijital Kur’an sitesine çevirdiği Kur’an portalında önemli güncellemelere imza attı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetimi ve İletişim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sitede, Kur'an-ı Kerim'in bütün taşınabilir cihazlarda okunmasını ve dinlenmesini kolaylaştıracak önemli yenilikler yapıldı.
 
İSAM-Kur'an, Kur'an Sözlüğü, Kur'an İsimleri, 40 Ayette Kur'an, Kur'an-ı Oku, Anla, Yaşa, Anadolu'da Kur'an Kültürü, Kur'an ve Hat Sanatı, Kur'an ve Çocuk, Tefsir Tezleri ile Hayat Kitabı Kur'an ve Kerim Kitap adlı görsel anlatımlar da Kur'an kütüphanesine eklendi. 
 
Diğer taraftan en fazla okunan Kur'an sitelerinin linkleri siteye eklenerek okuyucuların erişimine olanak sağlandı.
 
Kur'an-ı Kerim uygulamasının PC ve Mac versiyonu yayında
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yoğun ilgi gören Kur’an-ı Kerim uygulaması, PC ve Mac kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Uygulama, PC ve Mac bilgisayarlarda internete bağlanmaksızın kullanılabilir hale getirildi. Siteye hangi cihazdan girilirse uygun yazılım bilgisayar ve mobil cihazlara yükleniyor. Böylece internete bağlı kalınmaksızın uygulama kullanılabiliyor.
 
Kur'an-ı Kerim uygulamasındaki yeni özellikler
 
Kur'an-ı Kerim uygulamasının Windows ve Macintosh masaüstü versiyonunda birçok yeni özellik ve zengin içerikle kullanıma sunuldu.
 
Yapılan yeniliklerle Kur'an'ı Kerim'i Türkiye'de ve dünyada tanınan Hafız Osman Şahin, Dr. Tayyar Altıkulaç, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Erhan Mete, Davut Kaya, Abdurrahman es-Sudeys, Suud İbrahim eş-Şureym, Mahir el-Muaykili, Muhammed Sıddık Minşevi ve Abdulbasit Abdussamet'in sesinden dinlemek mümkün hale getirildi. Ayrıca ayet ile birlikte meal dinleme seçenekleri de eklenerek ayetin Arapça metin ve tefsirini kopyalama özelliği getirildi. 
 
Daha önce hazırlanan meallerin sayısında da artış gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığının Tefsir, Kur'an Yolu mealleri ile Türkiye Diyanet Vakfı meali ve Elmalılı Hamdi Yazır meali uygulamaya dahil edildi.