Marmara Depreminin 16. Yıldönümü

17 Ağustos 2015 Pazartesi

17 Ağustos DepremDepremzedeler Yakınlarını Dualarla Andı 

Bundan tam 16 yıl önce, gece saat 03.02’de yaşanan deprem büyük bir yıkıma yol açmıştı. Enkaz altında binlerce kişi can vermişti…

Marmara depreminin yıldönümünde Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da anma törenleri düzenlendi. Depremde yakınlarını yitirenler gözyaşı döktü.

 

17 Ağustos Depreminin Üzerinden 16 Yıl Geçti...

Resmi rakamlara göre enkaz altından 18 bin cenaze çıkartıldı; gayrıresmi rakamlar ve uluslararası kuruluşlar ise ölü sayısını 50 bin olarak kayıtlara geçirdi. Aynı kaynaklara göre, depremde yaklaşık 100 bin kişi yaralandı;285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü, 600.000 kişi evsiz kaldı. Büyük marmara depreminin üzerinden 16 yıl geçti… Sarsıntının en şiddetli şekilde hissedildiği merkezlerden olan Sakarya, Yalova ve Kocaeli’de anma törenleri düzenlendi. 

 

Anma Törenleri

1999'daki depremde hayatını kaybedenler, Sakarya'da hatimler ve dualarla anıldı. Kent meydanında deprem fotoğrafları sergisinde acı hatıralar yeniden canlandı. Afad stantlarında arama kurtarma çalışmalarına ilişkin vatandaşlara bilgi verildi.

Yalova'daki anma töreni tam depremin meydana geldiği saatte, 03.02’de başladı… Büyük afette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçekler bırakıldı.

Kocaeli’de de deprem saatinde toplanan vatandaşlar, yaşamını yitirenler anısına deprem anıta çelenk bıraktı, denize güller attı.