Doğu Guta’da Kan Durmuyor

7 Mart 2018 Çarşamba

Esed rejimi ateşkese rağmen saldırılarını sürdürdüğü Doğu Guta’da yine kimyasal silah kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler ve sessiz kalan küresel güçlere tepki gösterdi. BM’nin bölgeye ulaştırdığı yardımlar rejim güçlerinin engeline takılırken, Türkiye zor şartlarda da olsa, Dogu Gutalılara desteğini sürdürüyor.

Rejim ve destekçileri yine saldırdı, onlarca sivil öldü, klor gazı kullanıldı

Esed Rejimi abluka altında tuttuğu Doğu Guta’da ateşkese rağmen saldırılarını sürdürdü yine kimyasal silah kullandı. Doğu Guta'daki sivil savunma  merkezinden alınan bilgiye göre, Hamuriye beldesine klor gazı içerikli bombalar atıldı. Çoğu kadın ve çocuk, 30 sivil gazdan etkilendi.

Sadece Kefer Batna beldesine düzenlenen hava saldırısında 20 sivilin öldüğü bildiriliyor. Diğer bölgelerle saldırılarda toplam 38 sivil yaşamını yitirdi. Son 15 günde sivil kayıpların sayısı 800’ü aştı.

Konvoydaki 9 kamyon, yardımları indiremeden Doğu Guta’dan ayrıldı

Rejim güçleri ve destekçilerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin "insani ateşkes" ve Rusya'nın 5 saatlik ateşkes kararlarına rağmen saldırılar devam ederken, 180 bin kişinin yaşadığı bölgeye insani yardım taşıyan bm konvoyu, önce saatlerce beklemek zorunda kaldı. Beklemenin nedeni, bombardımanın sürmesiydi. Sonunda yardım tırları Doğu Guta'ya girdi. Ancak konvoydun taşıdığı yardımlarda sadece gıda maddesi vardı. Rejim güçleri, yaralı ve hastalar için gerekli tıbbı malzemelerin geçişine izin vermedi. 9 kamyonun, rejimin müdahalesi nedeniyle, yardımları bırakamadan döndüğü açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Guta’da yaşananlara ve buna sessiz kalan uluslararası güçlere sert tepki gösterdi. Bir kez daha BM’nin yapısını eleştirdi.

Türk Kızılayı’nın çalışmaları sürüyor, Malatya ve Aksaray’dan tırlar yola çıktı

Türkiye ise, başta Türk Kızılayı olmak üzere STK’lar aracılığıyla zor şartlarda da olsa Doğu Guta’da insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Malatya Valiliği koordinesinde başlatılan ve STK’larca desteklenen kampanyayla toplanan 20 tır  insani yardım malzemesi de İdlib ve Doğu Guta'ya gönderildi.

Malatya valisi  Ali Kaban’ın da katıldığı uğurlama töreninde, tırlar yola çıkmadan önce İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından dua yaptırıldı. Bir konvoy da Aksaray’dan yola çıktı. Bir hayırsever tarafından bağışlanan 25 ton patates Doğu Gutalı kardeşlerimize, dualarla gönderildi.