Şehzade Korkut Camii Yenileniyor

7 Mart 2018 Çarşamba
Şehzade Korkut Camii Yenileniyor

Antalya'nın tek şehzade camisi olan ve halk arasında "Kesik Minare” diye anılan Korkut Camii, yenileniyor. 6. Yüzyılda roma tapınağı olarak inşaa edilen ve Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde camiye dönüştürülen tarihi yapı, 2 yıl sürmesi planlanan çalışmalar sonrasında tekrar ibadete açılacak.

Şehzade Korkut Camii yenilendikten sonra tekrar ibadete açılacak

Kesik minaresi tamamlanacak, terk edilmiş harabe görünümden kurtulacak. Camiye uygun bir formda yenilenecek. Antalya’da 6. Yüzyılda Roma tapınağı olarak inşaa edilen ve Selçukluların şehri ele geçirmesiyle camiye dönüştürülen yapı, fethin sembolü olarak kayıtlara geçmişti. Şehrin ilk ve tek camisi Osmanlı döneminde Şehzade Korkut Camii adını almış o dönem camiye bir de minare ekletilmişti. Asırlarca dimdik ayakta duran cami 120 yıl önce çıkan bir yangında büyük hasar gördü, minaresinin ahşap külahı yandı. İşte o gün bugündür cami halk arasında “kesik minare” diye anılıyor.

Bu değerli yapının yeniden ayağa kaldırılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçti.  Yenileme, için gerekli çalışmalar başladı. İlk adım olarak, yıkılmaya yüz tutan bazı alanların çökmesini engellemek için cami çevresi parmaklıklarla çevrildi. Çalışmalar çerçevesinde yapının kesik minaresi de tamamlanacak. Tarihi cami, projenin tamamlanmasının ardından 2020 yılında yeniden ibadete açılacak.