Ege’de Mülteci Faciası

30 Kasım 2015 Pazartesi
Deniz, yine mülteci çocuklara mezar oldu… Muğla ve Çanakkale’den yola çıkan ve kaçakları taşıyan botlar alabora oldu. İki ayrı faciada 6 çocuk can verdi. Öte yandan, Türk Sahil Güvenlik ekipleri dün gece 357 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

Muğla’da Suriyelileri Taşıyan Tekne Battı, 2 Çocuk Can Verdi

Onlar daha doğar doğmaz tanıştı savaşlarla, katliamlarla, patlama sesleriyle… Oysa dünyadaki tüm kötülüklerden habersizlerdi. Çocuktular!.. Ailelerinin umudu, onlara başka diyarlarda bir yurt bulmaktı… ama olmadı… 
 
Suriye’deki kriz sonrası yaşanan insanlık dramlarına yenileri eklendi. Yasadışı yollarla yunanistan’a geçmeye çalışan 23 sığınmacıyı taşıyan tekne,muğla’nın bodrum ilçesi açıklarında battı. iki çocuk boğularak can verdi. 4 yaşındaki Nesrin de annesinin kucağında cansız yatıyordu. Ekipler ilk etapta o’nun da hayatta olmadığını sandı; ancak yaşadığı anlaşıldı… Hemen müdahale edildi. Suriyeli çocuk ile hayatta kalan diğer yakınları Bodrum Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Çanakkale’de Sığınmacı Botu Alabora Oldu, 4 Çocuk Hayatını Kaybetti

Bir başka mülteci faciası ise Çanakkale’de yaşandı. Yunanistan’ın Midilli adasına gitmek için denize açılan suriyeli ve afgan 55 kişinin bulunduğu lastik bot Ayvacık’ta alabora oldu. Faciada4 çocuk hayatını kaybetti.

Sahil Güvenlik Ekipleri Çoğu Boğulmak Üzere Olan 357 Kişiyi Kurtardı

Kazada yaralanan sığınmacılar Edremit Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu arada sahil güvenlik ekipleri, olumsuz hava koşullarına rağmen denize açılan kaçakları kurtarmak üzere operasyon düzenledi. Dalgalarla mücadele eden ve bazılarının su alıp batmaya başladığı belirtilen botlardaki çoğu kadın ve çocuk 357 kişi kurtarıldı.