Prof. Dr. Görmez’in Karadağ Ziyareti

1 Aralık 2015 Salı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez haftasonu anlamlı bir tören için balkanlar’daydı. Görmez, Karadağ İslam Meşihatı Başkanlığı’na seçilen Rıfat Feyziç’in menşure törenine katıldı, cübbesini giydirdi. Ziyaretininin ikinci gününde ise tarihi cami ve medrese ziyaretlerinde bulundu.

Görmez, İslam Meşihatı Başkanlığı’na Seçilen Rıfat Feyziç’e Cübbesini Giydirdi

Osmanlı Dönemindeki bir gelenek yeniden canlandırıldı. Yıllar sonra ilk kez, bir Diyanet İşleri Başkanı, gönül coğrafyamızdaki bir ülkenin dini temsilcisine cübbe giydirdi… Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; Rıfat Feyziç’in Karadağ İslam Meşihatı başkanlığına seçilmesi dolayısıyla düzenlenen menşure ve yemin törenine katıldı.
 
Tören, restorasyonunu Türkiye’nin yaptırdığı tarihi Osmanagic Camii'nde düzenlendi. Balkan ülkelerinin dini liderleri ve çok sayıda müftü de oradaydı. Görmez, Rıfat Feyziç’e menşur verdi. Görmez törende yaptığı konuşmada balkanlarda yaşayan müslümanlara seslendi, “islam dünyasında yaşanan sıkıntıların içinize sızmasına izin vermeyin” dedi. "Yeryüzüne rahmet getiren islam adına cinayetler işleniyor. Bugün Şam'da, Bağdat'ta, Kahire'de Sana'da, Trablus'ta ateşler yükseliyor, kan ve gözyaşı akıyor. İslam coğrafyasında ortaya çıkan hastalıkların Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Bosna, Makedaonya'ya gelmesine izin vermeyin."

Diyanet İşleri başkanı, ziyareti sırasında tarihi cami ve medreseleri de ziyaret etti

Törenin ardından verilen akşam yemeğinde ise Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Feyziç'in cübbesini giydirdi. Görmez Karadağ ziyaretinin ikinci gününde ise; tarihi Nizam Camii’nde sabah namazı kıldı. Karadağlı müslümanlarla birlikte dua etti. Daha sonra TİKA tarafından yaptırılan Mehmet Fatih Medresesi’ne geçildi. Görmez burada okuyan öğrencilere seslendi;
 
"Cehaletle islam yok olur ilimle hikmetle mağrifetle ancak islamiyet ayakta kalabilir bugün İslam dünyasında olup bitenlerin en büyük sebebi cehalettir. Cehaletin karanlığını ortadan kaldıracak yegane ışık ilmin hikmetin mağrifetin ışığıdır. Sizler onun için çok büyük görev yerine getiriyorsunuz inşallah her biriniz geleceğin en büyük alimleri mütefekkirleri düşünürleri ve aydınları olacaksınız."
 
Görmez Karadağ temaslarını; ülkenin islam meşihatı başkanı olan Rıfat Feyziç’in makamını ziyaret ederek sonlandırdı.
 
 
1.üst: prof.dr. görmez’in karadağ ziyareti
alt: görmez, islam meşihatı başkanlığı’na seçilen rıfat feyziç’e cübbesini giydirdi
2.üst: prof.dr. görmez’in karadağ ziyareti
alt: diyanet işleri başkanı, ziyareti sırasında tarihi cami ve medreseleri de ziyaret etti 
isim kj: prof. dr. mehmet görmez – diyanet işleri başkanı