Endonezya’da Deprem ve Tsunami

2 Ekim 2018 Salı

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinde ölü sayısı giderek artıyor. Son resmi açıklamalara göre bin 234 kişinin hayatını kaybettiği afetin ardından arama kurtarma faaliyetleri de kesintisiz devam ediyor. 

Felaketin ardından taziyelerini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın yaralarının sarılması için Türkiye’nin yardıma hazır olduğu mesajını verdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, Endonezya halkına başsağlığı dileklerinde bulunarak Türkiye Diyanet Vakfı olarak her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti. 

Donggala bölgesinin 27 kilometre Kuzeydoğusunda, yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Donggala ve Palu kentlerini vuran 3 ve 6 metre yüksekliğe ulaşan tsunami sonrası bölgeyle iletişim kesildi. İletişim kesintisi nedeniyle birçok bölgeden henüz net bir bilgiye ulaşılamıyor. Altyapı ve toprak kaymaları nedeniyle afet bölgelerine ulaşımda sorunların yaşanması da yardım ekiplerine zorlu anlar yaşatıyor. 

Türkiye Diyanet Vakfı ekipleri bölgede ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya başladı.