DİTİB Köln Merkez Camii Dualarla İbadete Açıldı

2 Ekim 2018 Salı

DİTİB Köln Merkez Camii,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katıldığı resmi açılış töreninde dualarla ibadete açıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, farklı kültür ve inançların bir arada yaşama bilincinin önemine dikkat çekerek, Almanya’daki millet varlığımızın karşılaştığı sorunlardan İslamofobiye kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi. 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından yaptırılan Köln Merkez Camiinin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bugün sadece bir cami, bir külliye veya bir kültür merkezinin açılışını yapmıyoruz. Aynı zamanda her taşı, her nakışıyla çatışmayı ve husumeti reddeden abidevi bir eseri de şehrimize armağan ediyoruz.” diye konuştu. 

İslam’ın barış dini olduğunu ve camiden nasibini alan birinin teröre karışmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buranın feyzini, nasibini alan, teröre karışmaz. İslam barış dinidir. İslam'da terörün yeri yoktur. DEAŞ gibi örgütlerin İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. Her Müslüman da bunun şuurunda olmak durumundadır. Her Müslüman’ın o anlayışla hareket etmesi, davranması gerekir.” dedi. 

“İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık, geleceği de tehdit eden hastalıklardır…” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın geleceği de tehdit eden hastalıklar olduğunu dile getirerek toplumsal barışı kemiren, bir arada yaşama kültürünü dinamitleyen bu akımlara karşı hep beraber mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Teröre bulaşanın İslam’la hiçbir bağının olamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Adı, iddiası, ideolojisi ne olursa olsun teröre şiddete bulaşanın İslam’la, bizim inancımızla bağı yoktur. Bizim nazarımızda Berlin’de pazar yerindeki sivilleri katleden DEAŞ'lı caniler neyse, iki ay önce 11 aylık Bedirhan bebeği annesiyle beraber şehit eden PKK'lı katiller de odur. 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar tarafından sırf iradesine sahip çıktığı için şehit düşen vatandaşlarımızı, gazilerimizi nasıl görüyorsak dünyanın dört bir yanındaki terör kurbanlarını da aynı görüyoruz.” 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya’daki millet varlığımızın ve bölgede yaşayan Müslümanların yoğun katılım gösterdiği açılış töreninde yaptığı konuşmada, Caminin İslamiyet’in kapsayıcı ve birleştirici özelliğini yansıtan bir anlayışla tasarlandığını kaydetti. 

“Bizim inancımıza göre bütün mabetler dokunulmazdır…” 

“Bizim inancımıza göre bütün mabetler dokunulmazdır masuniyeti vardır. Savaş dâhil hiçbir şey mabetlerin masuniyetini ihlal etmeye mazeret olamaz. O yüzden bütün dinlere ait mabetlerin hepimiz tarafından korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” diyen Başkan Erbaş, caminin kapılarının herkese daima açık olduğunu ve mimarisinde bu hususa vurgu yapıldığına değindiği konuşmasında cami ile ilgili şunları söyledi; 

“Caminin mimarisi, kapılarının herkese daima açık olduğunu simgeleyen bir anlayışla yapılmıştır. Türk-İslam kültürel mirasının hem motif hem de sembolik içerikle yansıtılmasına önem verilmiş, tezyinat alanında kadim kültürümüzün süsleme motif ve teknikleri kullanılmıştır. Hat yazıları ile İslam sanatının güzel örnekleri nakşedilmiş; mihrap, minber, kürsü, müezzin mahfili, kubbe ve minare âlemleri tekniğinin estetikle ahenkli buluşması bu camimizde sergilenmiştir. Mimarinin modern çizgisi ile tezyinatın geleneksel üslubunun bir arada kullanılması, evrendeki zıtlıkların ve farklı görünen parçaların tek bir düzen içinde var olduğu düşüncesi, İslamiyet’in kapsayıcı ve birleştirici özelliğini yansıtan anlayışla tasarlanmıştır. Dolayısıyla cami; konumu, mimarisi, iç dekorasyonu ve tezyinatı ile dünya mimarlık literatüründe önemli bir yere sahiptir” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Erbaş, camiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.