Erdoğan 'Ayla' Filminin Gerçek Kahramanı Eunja Kim ile Görüştü

4 Mayıs 2018 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan ve Güney Kore’yi kapsayan gezisini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Erdoğan, Güney Kore ziyaretinin son gününde 'Ayla' filminin gerçek kahramanı 73 yaşındaki Eunja Kim ile buluştu. Daha sonra dünyaca ünlü bir elektronik firmasının dijital şehri'ni gezdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Güney Kore'de, 'Ayla' filminin gerçek kahramanı 73 yaşındaki Eunja Kim'i kabul etti. Erdoğan, başkent Seul’deki temaslarının ikinci gününde, konakladığı otelde, Kore savaşında Türk askerlerinin bularak 'Ayla' ismini verdiği koreli Eunja ile bir araya geldi.

1950'de başlayan Kore savaşı'na katılan Türk tugayındaki astsubay Süleyman Dilbirliği, anne ve babası öldürülmüş koreli bir kız çocuğuna, savaş süresince kendi çocuğu gibi bakmıştı. Dilbirliği, sahiplendiği kız çocuğuna Ayla adını koymuş ve bu öykü "Ayla" filmine konu olmuştu.

Cumhurbaşkanı erdoğan, güney kore’de dünyaca ünlü bir elektronik firmasının dijital şehrini ziyaret etti.  Dijital teknolojisindeki son gelişmelerle ilgili bilgi alan Erdoğan, firmanın üretim ve araştırma geliştirme tesisleriyle ilgili bilgi aldı.