Erdoğan’ın BM’ye Önerdiği Uluslararası Gençlik Merkezi’ne Hazırlık

27 Eylül 2018 Perşembe

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’e, Uluslararası Gençlik Kuruluşu’nun tesis edilmesi teklifinin ardından, gözler İstanbul’a çevrildi. İstanbul’da kurulması gündemde olan merkez için çalışmalar hızlandı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, gençlere yönelik çalışmalar yapılması için uluslararası bir gençlik merkezi kurulmasını önerdi. Yer olarak da “İstanbul buna taliptir” dedi. "Türkiye olarak merkezinin İstanbul olmasını teklif ediyoruz. İstanbulda halen inşaat halinde olan bir merkezi bu kuruluşumuza tahsis edebiliriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’ye önerdiği Uluslararası Gençlik Merkezi’ne hazırlık

Proje için kolları sıvayan, Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Dünya Gençlik Meclisleri birliği başkanı Samed Ağırbaş, projenin görüşmelerine başladı; "Biz Türkiye olarak BM içinde bir gençlik organizasyonunu destekliyoruz ve genel merkezin İstanbul'da olması için çok ciddi bir çalışma yürütüyoruz."

Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanlığını yapan Ağırbaş, hayata geçirilecek projenin gençlere sağlayacağı imkanlara dikkat çekti; "İstanbul’da inşaatı süren Uluslararası Gençlik Merkezi'nde dünyanın farklı ülkelerindeki gençlere ofis imkanı sağlayacağız."

Gençlik merkezinde yapılacak çalışmalara ilişkin bazı ön anlaşmalar yapıldı bile; "Merkezde gençlere staj yapma imkanı vereceğiz. Merkezin yılda 5 bin gence yarı zamanlı iş imkanı sunacağız 2019 sonu itibarıyla yıllık ilk etapta 500 gencimizi uluslararası kuruluşlara staja yollayacağız. Bununla alakalı anlaşmaları tamamladık."