Erdoğan İslam Toplumu Temsilcileriyle Bir Araya Geldi

3 Ağustos 2015 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya’dan önceki durağı Çin Halk Cumhuriyeti’nde, İslam toplumu temsilcileriyle de bir araya geldi. Görüşmeler sırasında Doğu Türkistan’daki Müslümanların durumu da gündemdeydi. Erdoğan toplantının ardından, Çin’de 35 bin cami bulunduğunu öğrendiğini, rakamları umut verici bulduğunu söyledi. Erdoğan Çin’deki Müslümanlara “birlik ve beraberliğinizi ülke içinde de yansıtın” mesajı verdi. 

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolu dolu geçen iki günlük Çin programında, ülkedeki İslam temsilcileriyle de bir araya geldi. Görüşmede Doğu Türkistan’daki Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan Müslümanların durumu da ele alındı.
 
Erdoğan görüşmenin ardından gazetecilerle yaptığı sohbette, ülkede 35 bin cami ve 40 bin din görevlisinin bulunduğunu öğrendiğini söyledi ve rakamları “umut verici" olarak nitelendirdi. Erdoğan, İslam temsilcilerinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile sürekli irtibat halinde bulunduğunu da ifade etti.
 
Çin’deki Müslümanlara bir de mesajı vardı Erdoğan’ın; “kendi aranızdaki birlik ve beraberliği ülke içinde de yansıtın” dedi.