Filistin’e Baskı Sürüyor

8 Ocak 2018 Pazartesi
Filistin’e Baskı Sürüyor

İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırıları her geçen gün artıyor. İşgal altındaki Batı Şeria'da 17 Filistinli gözaltına alındı. Öte yandan "Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi”ne destek veren uluslararası kuruluşların temsilcilerine ülkeye giriş yasağı konuldu.

Terör Eylemlerine Karıştıkları İddiasıyla 17 Filistinli Gözaltına Alındı

İsrail’in Filistinli müslümanlara baskı ve şiddeti günden güne artıyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria'da düzenlenen operasyonlarda "terör eylemlerine karıştıkları" iddiasıyla 17 Filistinli gözaltına alındı.

Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanıma Kararına Tepki İçin Gösteri Düzenlendi

Bu arada Gazze'deki Filistinli kadınlar, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki için gösteri düzenledi. Filistin bayrakları ve Mescid-i Aksa posterleri taşıyan göstericiler, "Erdoğan'a bin kere selam olsun" şeklinde sloganlar atarak Türkiye’ye duydukları yakınlığı dile getirdi. 

"Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi"ne Destek Verenler Ülkeye Sokulmuyor

Öte yandan İsrail’den uluslararası kuruluş temsilcilerine yasak geldi. İsrail "Filistin için İsrail'i boykot girişimi" olarak bilinen harekete destek verdiği gerekçesiyle uluslararası bazı kuruluşların temsilcilerinin ülkeye girişini yasakladı. İsrail hükümeti, 11'i avrupa, 6'sı da ABD'den olmak üzere uluslararası 20 kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi.

Gazze’ye Elektirik Kesintisi Kararından Geri Adım Atıldı

Tüm bu hukuksuz uygulamaları gerçekleştiren İsrail, Gazze’ye elektirik kesintisi kararından ise geri adım attı.  Filistin yönetimi, İsrail tarafının, kesintiye gidilen 50 megavatlık elektriğin arzına yeniden başlayacağını duyurmuştu.

İsrail ve Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin ambargosuna maruz kalan Gazze'de yaşanan elektrik krizi nedeniyle bölgeye günde sadece 4 saat elektrik verilir hale gelinmişti.