Filistin İçin Dünya Sessiz, Türkiye Ayakta!

16 Mayıs 2018 Çarşamba
Filistin İçin Dünya Sessiz, Türkiye Ayakta!

Gazze Sınırındaki Müdahalede 1 Filistinli Daha Şehit Oldu

İsrail askerleri Gazze sınırında bugün de protesto gösterisi düzenleyen Filistinlilere ateş açtı. Bir filistinli daha şehit oldu. Telefon diplomasisi yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah ve Malezya Başbakanı ile görüştü. Arap ülkeleri ve batıdan gelen cılız tepkilerin aksine Türkiye; milletiyle devletiyle Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerine destek için seferber oldu. Yüzbinler sokaklara döküldü. Bu arada, Gazze’deki ağır yaralıların, tedavi için Türkiye’ye getirilmesi amacıyla bir ambulans uçak hazır bekletiliyor. 

Terör devleti İsrail, büyükeelçiliğini taşıyarak Kudüs’ü başkent ilan etmeleri konusunde destek veren ABD başkanı Trump’a. Eski şehrin dış surlarına İsrail ve ABD'nin bayraklarını yansıtarak teşekkür etti.

Batı ve Arap Dünyasından Cılız Tepkiler Gelirken, Türkiye Sokaklara Döküldü

İsrail’in katliamına Türkiye’nin ardından en sert tepki İran’dan geldi. İran, uluslararası topluma İsrail’e acil müdahale çağrısında bulundu. Arap Dünyasında tepkiler yine oldukça cılız kaldı. İslam İşbirliği Teşkilatı, ABD'nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı. Arap Parlamentosu Birleşmiş Milletler’e "Gazze'deki Katliamı Durdurun" çağrısı yaptı. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt “ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması son derece tehlikeli bir adım" dedi. Afrika Birliği, Endonezya, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan da kınama mesajları yayınladı. BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Mısır Gazze’deki yaralılar için hastanelerin kapısını açmakla yetindi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Tel Aviv Büyükelçisini geri çağırdı. Pakistan Dışişleri Bakanlığı "Pakistan Hükümeti ve Halkı Filistin Halkının Yanındadır” açıklamasını yaptı. Nijerya Müslüman Hakları Örgütü de İsrail’i kinayanlar arasındaydı. İslam ülkelerindeki protesto gösterilerinin sınırlı kalması dikkat çekti. Ürdün, Fas, Tunus gibi ülkelerde sivil toplum kuruluşları öncülüğünde protestolar yapıldı.

Moritanda’ya da bir gurup gazeteci açıklama yaparak ABD ve İsrail’e tepkisini ifade etti. Avrupa’da da öncülüğünü yine türklerin yaptığı gösteriler düzenlendi. ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal  "Eğer ABD arabuluculuk konusunda samimi olsaydı, bu adımı Filistin ve İsrail arasında bir anlaşma olmaksızın atmazdı. Seçim kampanyalarında bir gruba verdikleri söz için bütün dünyaya verdikleri sözü bozdular" dedi.

Türkiye ise tam anlamıyla iki gündür sokaklardaydı. Ankara’da İsrail Büyükelçiliği önünde güvenlik önlemleri artırıldı. İsrail elçilik önü güvenlik detayları İstanbul’da Taksim Meydanı'nda dev bir miting düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanında ABD ve İsrail’e lanet yağdı. Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinliler için gözyaşları döküldü, İslam birliği için dua edildi.