Gazze İslam Üniversitesi’nden DİB’e Ziyaret

26 Ağustos 2015 Çarşamba
Gazze İslam Üniversitesi’nden DİB’e Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanlığı bugün Filistin’den gelen konuklarını ağırladı… Gazze İslam Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ile Üniversite Rektörü, Başkan Mehmet Görmez’i ziyaret etti… Ziyarette, zor şartlar altında eğitim faaliyetlerini sürdüren üniversiteyi desteklemek adına neler yapılabileceği de konuşuldu. Üniversite için dünyadan müslümanların bağış yapacağı bir vakıf kurulmasını tavsiye eden görmez, “beni de o vakfın gönüllüsü yapın” dedi. 

Görmez: Silahların Gölgesinde İlimde Israr Etmek İslam’a Yakışan Bir Tavırdır

Son Gazze ziyaretimizde gördüğüm her kare yaptığım bütün görüşmelerde büyük bir üzüntü duydum ama beni orada en çok sevindiren şey bütün zorluklara rağmen baskılara savaşa ve şiddete rağmen Gazze İslam Üniversitesindeki o ilmi hayatın devam ediyor olması beni çok ama çok umutlandırdı. Gazze İslam Üniversitesinin tam da silahların gölgesinde muhasaranın tam ortasında ilimde irfanda hikmette marifette kalemde ısrar ettiğini göstermesi tam da Din-i Mübin-i İslama yakışan bir tavırdır. 

Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Kemalin Shaat Türkiye'ye Teşekkür Etti 

Rektör Kemalin Shaat ise konuşmasına Türkiye’nin Filistin ve Gazze’ye desteğine teşekkür ederek başladı. İlmi alanda giderek ivme kazanan üniversitelerinin gelişim sürecini anlattı. Kemalin Shaat şöyle konuştu: 

Türk halkının filistin’e maddi manevi desteği Gazze’deki insanların ayakta kalabilmelerininen önemli nedenlerinden biri... “hiçkimse maddi imkansızlık nedeniyle eğitimden mahrum olmamalı” hedefiyle ilk olarak bin öğrenciyle barakalarda eğitime başladık. Şimdi 11 fakültede 20 bin öğrenciyle devam ediyoruz. Bunda Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanının büyük bir payı var.