Uluslararası İmam Hatip Programı

26 Ağustos 2015 Çarşamba

Türkiye Diyanet Vakfı’nın büyük destek verdiği Uluslararası İmam Hatip programına bu yıl 82 farklı ülkeden 2405 öğrenci başvuruda bulundu. Bu gençlerden 365’i ürkiye’de eğitim görmeye hak kazandı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın desteğiyle 2006 yılında hayata geçirilen Uluslararası İmam Hatip liseleri programına ilgi her geçen yıl büyüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu’daki ülkelerden yüzlerce öğrenci programdan faydalanabilmek için başvuruyor. Mülakatlar sonucu seçilen öğrenciler, uluslararası imam hatip liselerinde eğitim görmek üzere Türkiye’ye getiriliyor. Yabancı öğrencilerin eğitim masraflarının tamamını Türkiye Diyanet Vakfı karşılıyor. İstanbul’da iki, Kayseri ve Konya’da birer olmak üzere Türkiye’de, toplamda 4 Uluslararası İmam Hatip Lisesi bulunuyor. Öğrenciler bu okullarda başta dini bilgiler olmak üzere birçok alanda eğitim görüyor. 

82 Farklı Ülkeden 2 bin 405 Öğrenci Başvurdu

Vekaletle Kurban kesimine yönelik yurtdışı toplantıları dahilinde Belçika’da bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Uluslararası İmam Hatip programına bu yıl yapılan başvurularla ilgili bilgi verdi;  "2015 yılı ile ilgili müracaatlarımız tamamlandı. Geçtiğimiz aylarda mülakatlarımızı yaptık 2015 yılında 82 farklı ülkeden 2405 tane müracaatımız oldu. 365 öğrenci ülkemizde eğitim görecek. Toplamda 1100 öğrencimiz olacak."