Gazzenin Zaferi İnsanlığın Uyanışı Olacak

3 Nisan 2024 Çarşamba
Gazzenin Zaferi İnsanlığın Uyanışı Olacak

Gazze’nin Zaferi İnsanlığın Uyanışı Olacak

“İftarı Beklerken” programında “Gazze’nin Zaferi İnsanlığın Uyanışı” konu başlığı ele alındı. 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Gazze'de; Terör Devleti İsrail’in yaptığı sivil katliamların ele alındığı programa Prof. Dr. İsmail Taşpınar ve Prof. Dr. Özcan Güngör konuk oldu. Programda; Kudüs’ün Müslümanlar için önemine dikkat çekilirken sivil katliamların önüne geçmek için insanlık adına yapılması gerekenler vurgulandı. Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde siyonizmin insanlık dışı planlarına karşı durmaları gerektiği ifade edildi. Bu cinayetlerden tüm milletlerin etkilendiğine ve Müslüman olmayan yardım gönüllülerinin de öldürüldüğüne dikkat çekilen programda zulme karşı durmak vicdanı olan herkesin sorumluluğudur, mesajı verildi.

Prof. Dr. Özcan Güngör, Filistin’de yaşanan zulme dikkat çekti. Dünyanın gözü önünde Müslümanların katledildiğini ve sivil katliamları tüm dünyanın izlediğini söyleyen Güngör şöyle konuştu:

“İnsanlığın yaşadığı acı gerçekler gözümüzün önünde canlanıyor. Hastaneler, üniversiteler ve kiliseler hedef alınıyor, ibadet edenlerin üzerine bombalar yağdırılıyor. İlkokullar, pazar yerleri vuruluyor, masum insanlar canice katlediliyor. Bu vahşet, geçmişin kirli sayfalarını örtmek isteyenlerin maskeleri altında gerçekleşiyor. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi kavramlar adı altında sivil halk katlediliyor, evler yerle bir ediliyor. Yapılan bu vahşetin sona ermesi ve barış içinde bir arada yaşamanın sağlanması için insanlık adına daha fazla çaba sarf etmeliyiz.”

Programa konuk olan Prof. Dr. İsmail Taşpınar, Kudüs'ün önemine ve günümüzdeki durumuna vurgu yaptı. Kudüs'ün, peygamberlerin yurdu olarak bilinmesi gereken bir şehir olduğunu ve Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in Allah için inşa ettiği Beytullah'ın bu kutsallığı daha da artırdığını belirtti. Ancak günümüzde Siyonistlerin, Kubbetus Sahra'yı yıkmak ve Süleyman Mabedi'ni yeniden inşa etmek gibi planları olduğunu dile getirdi ve bu durumun Müslümanlarla Yahudileri karşı karşıya getirebileceğine dikkat çekti. Amerika'da ve bürokraside etkili olan evanjelik inancının Siyonistleri destekleyen güçlü bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Bu durumun, Filistin'deki Yahudi yerleşimcilerin sayısının artmasına ve Siyonist ideolojilerin uygulanmasına neden olduğunu vurguladı. Taşpınar, bu gerçeklerin bilinmesi ve anlaşılması gerektiğini ve bu konularda Müslümanların önlemler alması gerektiğini ifade etti. Özellikle Kudüs şuurunun ve bilincinin Müslümanlar arasında artması gerektiğini vurgulayan Taşpınar, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde Kudüs şuurunu taşımaları gerektiğine dikkat çekti. Taşpınar sözlerine şöyle devam etti:

"Kudüs, üzerinde çok durduğumuz için değerli bir şehir olması gerekirken, bugün yeryüzünde Kudüs ve çevresi zulmün en açık yapıldığı bir coğrafyaya dönüşmüştür. Bu durum, dünya insanlığının Kudüs bilinci ve şuuru konusunda eksik olduğunu göstermektedir. Müslümanların da açıkça belli başlı eksiklikleri bulunmaktadır. Kudüs şuurunu Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik içerisinde yaşatmalıyız. Siyonistlerin planları arasında Kubbetus Sahra'yı yıkmak ve Süleyman Mabedi'ni yeniden inşa etmek var. Bu, Müslümanları karşılarına alacak ve gerilime neden olacak bir projedir. Buna karşı bilinçli olmalı ve gereken önlemleri almalıyız."

“İftarı Beklerken” Ramazan ayı boyunca her gün Diyanet TV’de…