Milletin Emanetini İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

3 Nisan 2024 Çarşamba
Milletin Emanetini İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

Milletin Emanetini İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Bereket Vakti” programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen ve Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan konuk oldu. İnfak etmenin ve vakıf kültürünün ele alındığı programda Türkiye Diyanet Vakfının çalışmalarına dikkat çekildi. 

Dünyanın geçici olduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, bu dünyaya mal mülk sevdasıyla tutunmanın yanlış olduğunu ifade etti. Amel defterini açık tutan yollardan birinin vakıf kültürü olduğunu söyledi. İnfakın önemini anlatan İşliyen, sözlerini ayet ve hadis ışığında sürdürerek şöyle konuştu:

“Malı elden çıkarabilmek, infak edebilmek, sadaka olarak görebilmek, isar edebilmek gibi kavramları konuştuğumuzda, aslında her şeyden önce infakı anlatmamız gerekiyor. Hz. Peygamber’in şu ifadesiyle açıklayalım. ‘Âdemoğlu, ‘Malım, malım!’ der. Ey âdemoğlu! Acaba yiyip tükettiğinden, giyip eskittiğinden ve sadaka verip (âhirette karşılığını almak üzere) önden gönderdiğinden başkası senin malın mıdır?’ İnsanoğlu, malına güvenir, malıyla övünür, malını çoğaltmak, biriktirmek ister. Malı yer, içer ya da giyeriz. Ancak sadaka olarak verdiklerimiz ya da infak ettiklerimiz bizim amel defterimize yazılır. Malın hepsi dünyaya aittir. Dünya geçicidir ve bize kalan değildir. Burada geçirdiğimiz süre de çok kısadır. Rabbimiz şöyle diyor, ‘Kıyamet gününü gördüklerinde (dünyada) sadece bir akşam vakti veya onun kuşluğu kadar kaldıklarını sanırlar.’  O yüzden dünya malı ile amel etmek daha önemlidir. Amel defterimizi ölsek bile açık tutan yollar vardır. Bunlardan birine biz ‘Vakıf’ diyoruz.”

TDV Genel Müdürü İzani Turan ise Türkiye Diyanet Vakfının yardım faaliyetlerini devam ettirdiğini ifade etti.  TDV’nin geçtiğimiz sene 34 milyon insana kurban dağıttığını ifade eden Turan, Ramazan ayında deprem bölgesinde yapılan yardımlara da dikkat çekti. 

Diyanet’in 6 Şubat depreminin ilk gününden bu yana maddi ve manevi olarak deprem bölgesinde depremzedelerin yanında olduğunu ifade eden Turan, TDV’nin bölgede Ramazan ayı boyunca da yardım faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Ramazan ayının başlangıcından bugüne her gün, deprem bölgesinde 500 bin kişilik sıcak yemek dağıtımına devam ettiklerini ifade eden Turan, yine deprem bölgesinde 600 bin kişilik gıda kolisi ve giyecek yardımı yapıldığını vurguladı. Vakıf sisteminde alan elin veren eli görmediğinin vurgulandığı programda Turan, “Milletin emanetini ulaştırıyoruz. Vatandaşın verdiği emaneti, ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırıyoruz.” ifadelerine yer verdi. TDV’nin yardım faaliyetlerini sayısal olarak da açıklayan Turan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) sadece geçen sene kurban vesilesiyle 34 milyon insanın evine kurban etlerini ulaştırdık. Su kuyuları aracılığıyla yaklaşık 15 milyon insana temiz su sağlıyoruz. Yetim projelerimizde birçok ihtiyaç sahibi çocuğa destek oluyoruz. Hazırladığımız programlar ve projeler, şartlarımızı güncellememiz gerektiğini gösteriyor. İnşallah daha fazla insana ulaşmak için çalışacağız ve projelerimizi geliştireceğiz. Deprem bölgesinde, Diyanet İşleri Başkanımızın liderliğinde, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerimizi sürdürdük. Hocalarımız ve gönüllülerimiz, kesintisiz bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. Bu yıl içinde 3 milyonu aşkın kişiye dokunduk. Ramazan ayında, sadece Türkiye'de ve yurt dışında toplam 2 milyon insanımıza sıcak yemek hizmeti sunduk. Deprem bölgesinde de Ramazan ayı boyunca 500 bin kişiye sıcak yemek hizmeti sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. 600 bin kişiye de gıda kolisi ve giyecek yardımında bulunduk, yine deprem bölgesinde. İyilik sofralarımız 22 noktada faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar, milletimiz 2 milyon 230 bin civarında Kur'an bağışında bulundu. Bu bağışlar sayesinde, 1 milyon 700 bin kişiye Kur'an ulaştırdık. Hafızlık eğitimi alan kişilere destek olduk ve fidanları toprakla buluşturduk. Gelinlik kızlara çeyizler hazırladık ve yeni doğan bebeklere hediye bohçaları dağıttık. Türkiye içinde ve dışında toplumun her kesimine hizmet ediyoruz. Çünkü sınırlarımızı aşarak yardım etmek de bizim için önemli. Ümmetin duaları ve desteğiyle daha fazla insana ulaşmayı umut ediyoruz.”

“Bereket Vakti” Ramazan ayı boyunca Diyanet TV’de…