Gençlik Fuarı Kapılarını Açtı

5 Mayıs 2015 Salı

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Kocatepe Gençlik Fuarı kapılarını ikinci kez açtı. Bu yıl ‘kalem, kitap ve hikmet’ temasıyla organize edilen fuarın açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençlere kurşun kalem dağıttı.

 

 
 
 
Kocatepe Gençlik Fuarı, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezinin (KAGEM)evsahipliğinde ikinci kez gençlerle buluştu. Ankara Kocatepe Camii fuar alanında açılan fuara 40 gençlik teşkilatı katılıyor. Fuarın açılışında yazar Nuri Pakdil, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ve KAGEM Müdürü Hicret Toprak da yer aldı. 
 
Sunuculuğunu İbrahim Sadri’nin yaptığı açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez gençlere seslendi, fuarın temasına atıf yaptı:
 
“Kalem, kitap, hikmet… Bu üç kavram bizim medeniyetimizi ifade eden üç kavramdır. Biz daha ilk beş ayetinde kalemden bahsetmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. Biz hem kendimiz kitap medeniyetinin çocuklarıyız, hem de Hristiyan ve Yahudileri de “ehli kitap” olarak tarif etmişiz.”
 
Başkan Görmez, açılışın ardından gençlere kurşun kalem hediye etti. “Bugün her birinize bir hediye getirdim” diyen başkan Görmez, şöyle devam etti:
 
“Her birinize bir kurşun kalem getirdim. Niye kurşun kalem hediye ediyorum? Çünkü kurşun kalemin çok önemli bir mesajı var. Ben diyor dolma kaleme, mürekkepli kaleme benzemem, tükenmez kaleme benzemem. Benim yazdıklarım silinir diyor. Bilin ki, eğer yaptığınız bir kötülük olursa onu daima silme imkanınız vardır. Onu yok edebilir, daha güzel bir dünyaya, hayata atılabilirsiniz.”
 
5 Mayıs akşamına kadar ziyarete açık kalacak fuarda üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının gençlik yapılanmaları kendilerini tanıtıyor, faaliyetlerini anlatıyor.