Görmez’den Muharrem Ayı ve Kerbela Mesajı

23 Ekim 2015 Cuma

Müslümanlar açısından çok büyük bir öneme sahip olan muharrem ayını yaşıyoruz,  yarın da tüm müslümanların ortak acısı olan Kerbela olayının da yaşandığı aşura gününü idrak edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu önemli gün vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

İşte Görmez’in mesajının ayrıntıları…

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Muharrem ayı ve Hz. Hüseyin ile Ehl-i Beyt’ten 70 masum insanın şehadetlerinin yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı… Görmez mesajında, Kerbela’da yaşanan acının tüm müslümanların ortak acısı olduğunu söyledi.

“Kerbela, Bütün Müslümanların Asırlardır Dinmeyen Ortak Hüznü, Acısı Olmuştur”

"Bu elim hadise özellikle milletimiz başta olmak üzere, ırkı, mezhebi, meşrebi ve ideolojisi ne olursa olsun, bütün müslümanların asırlardır dinmeyen ortak hüznü, ortak acısı olmuştur. Kerbelâ’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının asil duruşu ve haksızlık karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir."

"Bize Düşen, Hz.Hüseyin’in Uğruna Can Verdiği Adaleti ve Merhameti Doğru Anlamaktır”

Kerbelâ konusunda bugün bizlere düşen Hz. Hüseyin'in uğruna can verdiği adaleti ve merhameti doğru anlamaktır. Hz. Hüseyin’in en büyük gayesi, kendisinden sonra yeni kerbelâlar yaşanmamasıdır. Acılardan acılar devşirmemek, Kerbelâ’nın Kerb’u Belasını bu asra taşımamaktır. Bize düşen vazifelerden biri de Kerbelâ’dan bir ayrılık-gayrılık değil bir birlik, beraberlik ve kardeşlik çıkarmaktır… Ciğer yakan, yürek sızlatan Kerbelâdan, bize yeni bir can ve yeni bir nefes üflemektir. bir sevgi, bir muhabbet devşirmektir.

“Şam’da, Irak’ta, Yemen’de, Suriye’de, Dünyanın Her Yerinde Yeni Kerbelalar Yaşanıyor”

Şam'da, Irak'ta, Yemen’de, Suriye'de dünyanın her yerinde yeni kerbelâlar yaşanıyor. Müslümanların kanı akmaya devam ediyor. Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı şekliyle bugün bizzat birbirleri eliyle yok ediliyor. Maalesef ülkemizde de kerbelâlar yaşatılmak isteniyor. Savaş, terör ve zulümden dolayı milyonlarca insan yerinden yurdundan, evinden barkından, hayatından oluyor. çocuklar umutlarını, hayallerini, geleceklerini yitiriyor. 

“Şimdi Ortak Değerlerimizi Yüceltme, Zulmü Besleyen, Siddeti Körükleyenlere Dur Deme Zamanı”

Şimdi ortak değerlerimizi yüceltme, Hz. Aliyyü’l-Murteza’nın ifadesiyle hilkatte eş, dinde kardeş olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya ilan etme zamanıdır. Şimdi hüseynî bir tavır ortaya koyarak, zulmü besleyen ve şiddeti körükleyenlere dur deme zamanıdır.